130 let

Adolf Hitler | foto: Reprofoto

Zrušte jméno Adolf

Názory
  •   17:55
PRAHA - Předem se musím omluvit všem, kterých by se mohlo dotknout, že v tomto textu použiji jména Hitler a Rath, a to opakovaně. Možná by se problém vyřešil tím, kdyby se křestní jméno Adolf i příjmení Hitler úředně zrušilo, ale dokud tomu tak není, člověk se jim nevyhne. Po debatách z tohoto víkendu, které rozpoutal i „skvěle vyřešil“ státník MUDr. David Rath, není od věci se dopředu omluvit.
Je absurdní, když se jméno (kromě jména Božího) považuje za tabu. A pokud jsme dospěli do tohoto stadia, je to s námi špatné. V případě Adolfa Hitlera to nelze posuzovat jinak než jako vyjádření strachu ze zla v nás samých.

Ale jméno, slovo, není zlo. Zlem je pouze čin, což by mělo být jediné měřítko. Utrpení milionů nezpůsobilo jméno Adolf Hitler, ale činy jeho a jeho nohsledů.

Stejné to bylo se Stalinem, Gottwaldem a dalšími. Proč se tedy dr. Rath měl potřebu omlouvat za svá slova o Hitlerovi pronesená v hlubokomyslné exkurzi na téma Jak řešit krizi?

„Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby: Pak to tedy vyústilo ve válku…,“ pronesl v rozhovoru David Rath. Je to zjednodušení hodné „státníka“ televizního věku, ale není to lež. I tak se dají krize řešit. Těžko podezírat dr. Ratha, že chce zahájit ve Středočeském kraji zbrojní výrobu, financovat budování „strategických“ dálnic pro potřeby rychlého přesunu jeho SA a že sympatizuje s Hitlerovými postupy.
 
Z tohoto hlediska je ovšem pozoruhodný text jeho nedělní „omluvy“: „Protože však dochází ze strany médií k opakované dezinterpretaci, která se mne hluboce lidsky dotýká, neboť režim Adolfa Hitlera vyvraždil celou jednu část mé rodiny, považuji za nutné se všem, kterých se tato dezinterpretace mých výroků mohla dotknout, omluvit.“
 
Proč zdůrazňuje, že nejde o omluvu za výrok, ale o omluvu za dezinterpretaci výroku (proč se omlouvá za interpretaci někoho jiného)? A proč zdůrazňuje tragický osud části rodiny? Dezinterpretace je v tomto smyslu vykroucení se či přenesení odpovědnosti na někoho jiného (vnější sílu, kterou není možné kontrolovat) a zmínění osudu části rodiny zase postavením se do role oběti (nemohu svá slova myslet špatně, já, resp. rodina, jsem také obětí běsnění nacistů).
 
Co je však klíčové, kvůli debatě o tabuizování příměru s Hitlerem zcela zapadly jiné výroky hejtmana, při kterých skutečně naskakuje husí kůže a které by se daly shrnout do sloganu: „V každém případě z vás sedřu kůži.“

Kříženec pro 21. století

Pro vysvětlení je nutné zacitovat ze zmíněného sobotního rozhovoru v LN. Renata Kalenská: „Zato když budu víc pracovat, abych pak mohla i víc utrácet, vy mi zavedete daňovou progresi a o to víc mi seberete.“ Dr. Rath: „Jasně! To je taky jediný systém, který může dlouhodobě fungovat!…“
 
Po námitce Renaty Kalenské, že nejjednodušší pro ni tedy bude přestat pracovat, přejít na invalidní důchod a dostat ještě od státu přidáno, hejtman řekne, že jinak nebude bezplatné zdravotnictví, bezplatné školství. A když Renata Kalenská namítne, že nechce bezplatné školství, dr. Rath dodá: „Vy ne. Ale když zpoplatníte školství, spousta lidí na něj přestane mít.“
 
A v tuto chvíli se vše slije dohromady. Nelze podezírat dr. Davida Ratha, že by sympatizoval s Adolfem Hitlerem. Dr. Rath není ani Jánošíkem, který by bohatým bral a chudým dával. Je jakýmsi křížencem nacisty a bolševika pro 21. století. Nepotřebuje však bojůvky a násilí, úplně mu stačí převzít ono spasitelské Já – Já vím, jak učinit váš život lepším, Já mám pravdu (jedinou), musíte mě následovat. S tím si vystačí a bohužel to zřejmě imponuje i voličům.
 
Spojení těchto představ s reálnou mocí má naprosto demotivující dopad. Dá se pochopit, že politika vyššího přerozdělování je vedena snahou maximálně setřít handicapy, které mezi lidmi vznikají už narozením. Solidarita je bezesporu nutná, ale nesmí být zdrojem dalších nespravedlností. A to je přesně to, k čemu dr. Rath se svou „jedinou pravdou“ směřuje.
 
Neobere bohaté a neučiní z chudých bohatší (a šťastnější). Obere ty, kteří jsou ochotni pracovat ne osm, ale deset hodin denně včetně víkendů, kteří se snaží vzdělávat a být aktivní. Tyto peníze On prožene děravými penězovody a rozpustí. Jedině On totiž ví, jak se to nejspravedlivěji dělá. Občané jsou pro něj důležití ve dvou ohledech – jako zdroj peněz a hlasů. Odmítá respektovat, natož oceňovat jejich aktivitu. Svoboda a snaha nemají v zemi dr. Ratha místo.
 
Ale pak přijde chvíle, kdy vyschnou zdroje. S čím vyrukuje potom? Odvolá se na nějakou vnější sílu? A bude to stačit? Sociální demokraté by se měli MUDr. Davida Ratha zbavit sami. Dříve, než si budou muset klást podobné otázky.
Autor: František Šulc
  • Vybrali jsme pro Vás