Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Ztráta obezřetnosti. Jak v téhle atmosféře lidi motivovat, když se na hepatitidu typu C neumírá?

Ilustrační foto foto: Profimedia.cz

Názor
Je nárůst hepatitidy C důsledkem covidových let, kdy se populace na tuto chorobu netestovala, nebo má pravdu epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula, který říká, že lidé ztratili obezřetnost?
  5:00

Exministrova skepse je namístě. Vidíme to na řadě příkladů, proočkovanost klesá všeobecně a ani pandemie covidu-19 nezměnila postoj některých lidí.

Ačkoli výkon vědců a lékařů, kteří bleskově vyvinuli vakcínu, je obdivuhodný a zachránil celosvětově miliony životů, výsledkem není uznání, ale spíš nekonečné hádky (protože debatami to zhusta nelze nazývat) o tom, co může být nežádoucím účinkem očkování. Jako by zachráněných životů nebylo.

Tikající bomba žloutenka: je jí nejvíc za 10 let. Na léčbu se čeká i rok, hrozí vážné následky

Jak chcete v téhle atmosféře kohokoli motivovat k odpovědnosti, zvláště když se na danou nemoc neumírá a existují na ni léky? Veřejnost už patrně nikdy nebude mít nezkalenou důvěru v očkování jako prostředku prevence, ačkoli je to opravdu nejlevnější a dostatečně spolehlivá a bezpečná metoda.

Víra v moc medicíny nás neopustila, spíš některé obory trpí ztrátou důvěry. Uhlířskou víru dnes věnujeme spíš všemu s předponami bio a eko.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...