22. ledna 2017 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Akademik na startu? Závod o Hrad začne, až řekne Zeman

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

V desetimilionové populaci existuje minimálně deset tisíc lidí se schopností bezvadně zastávat prezidentský úřad, jestli připustíme, že to, co předvádí Miloš Zeman, je stále ještě v normě, pak jich bude ještě více.

Fyzikální chemik Jiří Drahoš je mužem nejen schopným, ale i vhodným, je vzdělaný, kultivovaný a má zkušenosti. Koneckonců ve funkci předsedy Akademie věd jeden získá průpravu jak manažerskou, tak politickou či úřední.

Ovšem pro to, aby se kdokoli stal v příštím roce prezidentem, potřebuje ještě jednu maličkost, dostatek hlasů od voličů. Pan Drahoš samozřejmě stojí na prahu své prezidentské kampaně a podporují jej známí vědci jako astrofyzik Jiří Grygar a svou pomoc mu slibují i Starostové a možná i lidovci. Avšak to vše nemusí být nic platno. Ano, politické strany mají peníze i zkušenosti z kampaní, ale ptejme se, jak dopadli jejich kandidáti v minulých volbách. Lidovecká kandidátka Zuzana Roithová, politicky velezkušená, navíc lékařka, dostala v prvním kole prezidentské volby všehovšudy 255 tisíc hlasů, přičemž v parlamentních volbách téhož roku získali lidovci 337 tisíc hlasů.

Tedy ani velice loajální lidovečtí příznivci nerespektovali stranického kandidáta. Pan Drahoš nemůže tudíž předem automaticky počítat ani s lidoveckými, ani se starostenskými hlasy. Navíc musí zohlednit i fakt, že kandidátů, jako je on či Michal Horáček, cílících předem na kultivovanost, věcnost a uměřenost, bude rozhodně víc a pro tyto typově podobné kandidáty se budou hlasy v prvním kole tříštit.

Ostrá kampaň však začne teprve v březnu, až oznámí úřadující prezident Miloš Zeman, zda se o druhý prezidentský mandát bude ucházet. Kandidatuře, případně absenci tohoto favorita, všichni přizpůsobí své kampaně a lze čekat, že do prvního kola budou záměrně nasazováni i uchazeči s jediným cílem – oslabit konkrétního konkurenta. V přímé volbě se jistě stranické síly hodí, ale mnohem víc bude rozhodovat, jak se kandidát dokáže bránit útokům a zda necouvne před špínou a lží, kterých už Zemanův tým užil.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky