130 let
Na snímku z 8. září je trafika v ulici Slovenského národního povstání v Havířově-Šumbarku, kde měl být pančovaný alkohol nalezen.

Na snímku z 8. září je trafika v ulici Slovenského národního povstání v Havířově-Šumbarku, kde měl být pančovaný alkohol nalezen. | foto: ČTK

ZVĚŘINA: Alkopaměť

Názory
  •   7:32
V naší zemi se pálí na černo a pašují lihoviny po staletí. Všichni, kdo přicházejí do styku s podezřelou kořalkou, vědí, co riskují. Dlouhé roky se nikomu nic nestalo a hrdly našich spoluobčanů protekly tisíce hektolitrů lihu.

Konzumenti si pochvalovali láci a stát bezmocně přihlížel. Když v posledních dnech umírají lidé a další ztrácejí zrak vinou pančované kořalky, ozývá se stále hlasitěji, že stát cosi zanedbal. Připomíná to probuzení povodňové paměti v letech 1997 a 2002.

ČTĚTE VÍCE:

Stát mohl jistě udělat víc, nicméně ani on nemůže bojovat proti svým občanům. Jsou tu i jiné zákony, které dodržuje hrstka, a toleruje se to, například telefonování v autě nebo kouření na zastávce. Kdyby to měly orgány státu trestat, nezbude jim čas na jinou práci a občanstvo jim za to bude lát. Zdá-li se někomu, že stát dělá málo, nechť udá nejbližšího dealera ilegálního lihu, prospěje státu i zdraví bližních. V neposlední řadě je třeba říci: Neexistuje lidské právo na levný chlast.

Autor: Martin Zvěřina
  • Vybrali jsme pro Vás