Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Alternativní džusík. Klinika posloužila jen jako nástroj sebeidentifikace

Aktivisté se opět sešli před Klinikou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté se opět sešli před Klinikou. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kravál se nekonal, nekonalo se ani žádné násilí, „demokratizátoři vlastnictví“, tedy squateři, opustili budovu žižkovské Kliniky dobrovolně. Na střeše jich ještě pár zůstalo, ale jak doufá exekutor, do pondělka je vyžene počasí. Slyšeli jsme hodně hloupých řečí o fetišizaci majetku io alternativách ke konzumnímu životu, avšak viděli jsme opak.

Alternativci si zaprotestovali a šli si za svým byznysem, tu pro zápočet, tu do práce. Proti konzumnímu způsobu života se totiž nejlépe protestuje, když máte čisté a suché oblečení, dobitý mobil a nějaké peníze na alternativní zábavičky.

Nemá cenu si dělat legraci z tuzemských „alternativců“, spíš je smutné, jakou pozornost přitahují tito mamánci a jejich svévole ve srovnání s opravdovými problémy. Jak to, že jsme se – my média ani politici – nezabývali hlouběji tím, že jedna žena se dvěma dětmi žila deset měsíců v garáži a nikdo jí nepomohl? Právě naopak, po udání ji vyhmátli strážníci a náš slavný stát rodinu rozebral a děti poslal do Klokánku, ačkoli se paní o potomky starala a devítiletý chlapec chodil do školy. Že vše skončilo šťastně, je dílem ombudsmanky a toho, že paní získala alespoň nějakou mediální pozornost.

Příznivci Kliniky postávající na kopečku u Kliniky.
Ke Klinice dorazili hasiči.

Jak to, že nikdo nedemonstruje před ministerstvem, jak to, že ministryni Maláčovou nezavalily interpelace, proč nikdo nenavrhuje pořádnou revizi státní asociální politiky roztrhávání rodin? Jednoduše to není sexy, dřepnout si do nějakého baráku a za velkého ječení se nechat vynést ochrankou či policií je daleko pohodlnější. Získáte pověst rebela(ky) snadno a rychle, po pár hodinách „strádání“ se můžete vrátit ke svému alternativnímu džusíku.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?