Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Ano, vytrollíme volby. Parazitování nelze vydávat za legraci

Názory

  5:00
PRAHA - Radost nad tím, že strana kandidující pod názvem ANO, vytrollíme europarlament získala třicet sedm tisíc hlasů, by některým z nás neměla zakalit rozum. Vždyť toto politické uskupení zjevně parazitovalo na názvu existující strany a zmátlo minimálně několik tisíc voličů. Můžeme si říci „Dobře jim tak, mají to za to, že jsou hloupí.“? Nemůžeme. Postup „recesistů“ je podobný jako postup bratra bývalého ministra Igora Němce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Jan Zátorský, MAFRA

‚Chceme sestavovat vládu,‘ říká lídryně kandidátky ANO, vytrollíme europarlament a youtuberka Sejroška

V roce 1994 si Pavel Němec nechal zaregistrovat názvy Toyota, Audi, Buick, Rolls-Royce, Jaguar, Volvo, Pontiac nebo o to požádal. Tehdy jsme si nevšimli, že by toto počínání získalo podobně nadšenou podporu jako letošní trollení voleb. A přitom podobně parazitovalo na existujících zavedených značkách.

Berme modus operandi trollů vážně a připusťme, že kdyby třeba někdo chtěl, aby se malé strany blížící se svými preferencemi pětiprocentní hranici nedostaly do sněmovny, stačilo by postupovat analogicky. Zvolit vhodné jméno... A poškodit volby. Neměli by příznivci TOP 09, Starostů či lidovců bít na poplach? Určitě. Zatímco v eurovolbách „trollové“ poškodili ANO jen málo, ve sněmovním klání by vyřazení pro malé strany mohlo být fatální.

A chce-li někdo zdvihat kartu „hlupáků“, tedy dejme tomu nepozorných voličů, kteří si pečlivě nepřečtou volební lístek, jejž házejí do urny, nechť uvažuje pozorně. Jakým způsobem chráníme, i legislativně, lidi nějak handicapované, dětmi počínaje a důchodci konče? Před manipulací, psychickým nátlakem všeho druhu? Před šmejdy se snažíme zachránit každého, koho by chtěl manipulátor okrást či poškodit. Nejsou trollové taky trochu šmejdi?

Volby jsou příliš vážná událost na to, abychom je mohli přenechat „humoristům“. Ti, kteří se zaklínají demokracií, by to měli mít na paměti. Tuzemská politická praxe je totiž nesmírně náchylná k používání všech triků, jež se kdy někomu osvědčily. Tento prosím neopakujme.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....