18. srpna 2015 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Armáda střežící zelenou hranici? Absurdní představa

Česká armáda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda - ilustrační foto | foto: J.Vostárek

Armáda střeží zelenou hranici České republiky – představa je to nad míru absurdní. Když si uvědomíme, že migranti sem přijíždějí autobusy, vlaky, auty či v náklaďácích, je ostraha zelené hranice zbytečným přepychem.

Potřebuje-li Česko něco v souvislosti s migrační vlnou, pak je to dostatek policistů, úředníků a ubytovacích kapacit. A je-li naopak něco aktuálně úplně zbytečné, tak aby špičkový chemik, technik či pilot s vysokou odborností a nákladným výcvikem chodil „po čáře“, dejme tomu mezi Českem a Rakouskem, a počítal muflony a jezevce. To už by bylo rozumnější pomoci zabezpečit děravou vnější hranici schengenského prostoru, ale ani k tomu není armáda nejvhodnější.

Časy, kdy armáda měla lidí nazbyt, jsou už nenávratně pryč. Navíc vojáci jsou právně v hodně problematickém postavení, pokud by měli naše občany či cizince zadržet a někam eskortovat. Na to, aby se z armády stala zase pro politiky volně použitelná pracovní síla, kterou pošleme tu na povodně, tu hlídat komerční muničák a támhle na stavbu uprchlického tábora, bychom museli naši bezpečnostní doktrínu z gruntu přepracovat, mnoho zákonů přepsat a možná i vystoupit z NATO. I ti Chodové, kteří mají ve strážení země tradici, jsou tentokrát na špatné hranici.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz