Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. července 2019 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Babiš ve vleku událostí, stále doufá v nějaké zázračné řešení

Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dnešní epizoda seriálu Lánský tažený štrůdl rozuzlení nepřinesla. Bylo však patrné, že jako náplň prezidentova závinu má sloužit nikoli Jan Hamáček, ale Andrej Babiš. Ostatně Babišův výraz na tiskové konferenci odpovídal tomu, že si jej prezident trošku nastrouhal.

Zcela vážně je zřejmé, že nikdo z aktérů nezměnil své stanovisko ani o píď. Sociální demokraté jsou, jak bylo ze slov předsedy Hamáčka patrné, připraveni riskovat i možnost předčasných voleb a vládu opustit. Prezident se též nechce zbavit svého agenta ve vládě Antonína Staňka, a tak situaci hrotí.

Jen Andrej Babiš v Lánech nevěděl, čí je. Krizi opět popíral a opět připouštěl, že bude ve sněmovně hledat většinu. Přitom jediná většina, která by mu zbývala po odchodu sociálních demokratů, by byla s komunisty a okamurovci. Tohle aranžmá by jej ještě víc oslabilo a ještě víc podřídilo Miloši Zemanovi. A to vynecháme mezinárodní komplikace, ostudu a hlavně znechucení občanů nad tím, že by měly zemi zprostředkovaně spoluvládnout nesystémové strany KSČM a SPD. V takovém případě by se 16. listopadu na Letné sešlo minimálně půl milionu lidí, ale spíš mnohem víc.

Jenže to si premiér nepřipouští, stále doufá v nějaké zázračné řešení. Ano, sociální demokraté jsou nekoneční prospěcháři a strana je ve špatné finanční i personální kondici. Předčasné volby by pro ni znamenaly skoro jistě vypadnutí ze sněmovny. Avšak Andrej Babiš neví, jak si jej přečetl Jan Hamáček a zda nesází spíš na to, že Babiš obětuje premiérskému postu vše, včetně zbytků své reputace a důstojnosti. A doba do řádných voleb strávená v opozici by ČSSD mohla stačit k nějaké resuscitaci. Kdyby si ČSSD nechala líbit další ponížení, tedy by netrvala na výměně ministra kultury, možná by se na ostudnou epizodu časem zapomnělo. Vláda by pokračovala dál a všichni by vyprávěli, jak makají ve prospěch voličů. Jenže Miloš Zeman je při chuti a opakované šikanování si dlouhodobě nenechá líbit nikdo, ani vedení ČSSD, přestože může mít stokrát mentalitu mučedníků.

Jan Hamáček od schůzky s prezidentem nic nečekal, a tedy nemohl být zklamán. Pokud se sociální demokraté rozhodnou pro odchod z vlády, bude veškerá odpovědnost za koncovku ležet na premiérovi. Dodrží koaliční dohodu? Podal by demisi za celou vládu (jak se zavázal), i kdyby si to nepřál prezident? Nevíme, z toho jak se Babiš zuřivě odmítá zabývat pouhou myšlenkou na ústavní žalobu hlavy státu, lze spíš soudit, že poslechne Miloše Zemana. Bude Babiš prosazovat předčasné volby, když je nebude chtít Zeman? Nevíme.

Zkušení rutinéři Hamáček a Zeman počítají s tím, že předčasné volby nebudou, vyžaduje to 120 hlasů ve sněmovně a též velké sebezapření poslanců, mnozí by se totiž už nikdy do malostranských paláců nevrátili. Občané by též nebyli nadšení z dalších voleb. Jenže jiná řešení se jeví jako horší. Buď se prodemonstrujeme k řádným volbám s hradními a Okamurovými exponenty ve vládě, anebo se bude vláda potácet v demisi a premiér s prezidentem budou vládnout na hraně a za hranou ústavy. To není dobré pro nikoho, tedy kromě těch, kteří lpějí na funkcích.

Řešení, která se nabízejí od začátku, Andrej Babiš odmítal a odmítá, nikdy z funkce neodejde a proti hlavě státu se nepostaví, a tak jej tedy funkce zbaví až volič. Anebo se předseda ANO konečně ukáže jako politický formát a začne dělat politiku emancipovanou od Zemana?

Čeká nás ještě docela horké léto.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...