10. května 2013 7:29 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Báťuškova komise

Miloslav Kala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Kala | foto: ČTK

V úterý prezident řekl a včera již komise pro vyšetřování solárního byznysu prý pracovala. Pan Kala, šéf NKÚ, ukázal svou politickou průpravu a nechal se slyšet, že činnost komise má být „vysoce operativní záležitostí postavenou na řadě auditů“. Přeloženo do češtiny, bude pro smích. Kromě vznešeně znějících žvástů nic nepřinese.

Proč? Komise nemá a nebude mít žádné pravomoci, podobně jako již neblaze známé parlamentní komise, po kterých zbyla též jen velkoústá prohlášení. To je ale koneckonců jejím úkolem, být vehiklem prezidenta Zemana - který si na solárníky, k jejich velkému pobavení, takto „došlápl“.

Kdyby komise měla přinést nějaké výsledky, musela by se kriticky podívat na celý předpoklad solárního skandálu, tedy na masívní dotování „pokrokové“ výroby energie. Toto, a žádné jiné politické spiknutí totiž za slunečním boomem opravdu stojí.

Další odhalení, které by stálo za zveřejnění, by představoval jmenný seznam těch, kteří své peníze nejdřív s nulovým rizikem investovali, aby ve chvíli, když už začala výroba sluneční energie politicky smrdět, vyinkasovali od ČEZ peníze.

Čehokoli podobného se nemusejí sluneční baroni obávat. Kdykoliv Miloš Zeman něco vyhlašoval, nikdy z toho nic nevzešlo. Nebo snad kdysi v rámci akce Čisté ruce někoho chytili?

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.