Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Bezmocní se nepokusí

Odborový předák Josef Středula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborový předák Josef Středula. | foto: ČTK

Sobota je pro člověka a ne člověk pro sobotu. Tenhle Ježíšův citát z Markova evangelia se během koronových patálií znovu a znovu aktualizuje.

Osmého listopadu navrhl nejvyšší odborář v zemi Josef Středula vládě, aby stanovila 16. listopad dnem pracovního volna, případně přidala i pátek 13., tím by vzniklo čtyř-, případně pětidenní volno, které by omezilo komunitní šíření koronaviru. Nápad přivítal ministr vnitra Hamáček a též ministr zdravotnictví Blatný.

Jenže vláda se v pondělí shodla pouze na tom, že prý nemáme žádný právní nástroj, na jehož základě by mohl stát volno nařídit. A to bylo teprve pondělí, týden před předpokládaným dnem volna. Když svůj názor prezentovali také ekonomové a zaměstnavatelé, kteří realitu nahlížejí výhradně optikou hmotného zisku či ztráty, bylo po všem.

Přijmeme-li za svou kacířskou myšlenku, že nejsme do tohoto světa zrozeni za účelem nepřetržitého zvyšování hrubého domácího produktu, musí nám být líto, že se o návrhu vlastně vůbec nediskutovalo. Nápad pana Středuly navazoval na apel předchozího ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který žádal ředitele škol, aby vyhlásili volno na pátek 23. října. Na víkend totiž navazovaly podzimní prázdniny. I tehdy jsme byli ujišťováni, že by to mělo epidemiologicky pomoci, ale i tehdy jsme se dozvěděli, proč to nejde.

Vláda zaměstnává legislativce, také má k dispozici i celé ministerstvo plné právníků, a přece prý nelze vymyslet jednorázový zákon, který by sněmovna do týdne projednala. Ne schválila, projednala. Možná by se objevily expertizy, že volno nedává epidemiologicky smysl a ve sněmovně by se nenašlo dost hlasů. Avšak, až do 20. listopadu máme nouzový stav (který bude prodloužen), v němž vláda omezuje mnohá naše práva (shromažďovací, školní docházka...), a najednou je úplně bezmocná.

Dobrá, vláda tak tak stíhá vlastní agendu v souběhu s epidemií, je to z její perspektivy možná druhořadý problém. Co udělala opozice? Nic. Přitom zrovna zde se mohla snadno zviditelnit, stačilo Středulův návrh vzít vážně a zkusit ho prosadit. Sněmovnu lze svolat rychle a těžko by se našel někdo, kdo by odmítal krocení epidemie. Jenže taková iniciativa by vyžadovala práci s nejistým výsledkem a do té se opozici nechce, jednodušší je vydávat denně několik prohlášení kritizujících vládu a hladících po srsti možné voliče.

Politika v Česku umřela, nikdo ji nechce dělat. Co by mohlo být zajímavější a politicky více odhalující než debata nad tím, za kolik nám stojí jeden den bez části výroby? Ve sněmovně by se třeba ukázalo, kdo myslí „boj s epidemií“ vážně a kdo jen neustále mistruje okolí. Ale to bychom museli mít politiky, nikoli nemohoucí údržbáře.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

U jednotlivých bytů se liší ceny podle velikosti i jejich skutečného stavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

U jednotlivých bytů se liší ceny podle velikosti i jejich skutečného stavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

U jednotlivých bytů se liší ceny podle velikosti i jejich skutečného stavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

U. Uziv 17:40 17.11.2020
U. Uziv 17:40 17.11.2020

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...