11. září 2014 9:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Blbci a Pražáci

Pražský primátor Tomáš Hudeček  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Tomáš Hudeček | foto: Lidové noviny

Primátor Hudeček trochu rozvířil klidnou hladinu politiky svým výrokem o prioritním rozvoji hlavního města. Za formulaci, která byla arogantní, to schytal od konkurentů, omluvil se a na epizodu můžeme zapomenout.

Ale nemusíme. Reakce, které primátor vyvolal, totiž stojí za pozornost. Postoj některých dotčených lze chápat. Je přirozené, že Bruntálský a Krnovský deník (Hudeček nepodpořil rozvoj Krnova) poněkud jízlivě poznamenává: Olomoucký rodák Hudeček se při zahájení kampaně na pražské náplavce zapomněl zmínit, jaký má názor na rozvoj Olomouce.

Předseda asociace krajů a kdysi možná korunní princ ČSSD Michal Hašek ucítil příležitost a oprávněnou kritiku „po hudečkovsku” přepálil, když sdělil, že mu to připomíná film „Ještě větší blbec, než jsme doufali“. Když je řeč o blbcích, měl by doktor práv ze Sládkovičova raději tiše sedět v koutku a neupozorňovat na sebe.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak to zdaleka není to nejpozoruhodnější, co nám reprezentant nejsilnější vládnoucí strany chtěl říci, obrátil se přímo na obyvatele metropole: „Věřte, milí Pražáci, že jste i přes výroky vašeho primátora na jižní Moravě vítáni.“ A to myslel pan Hašek vážně? Nebo mu to poradil někdo z jeho PR týmu jako na první pohled „hezké gesto velkorysosti“?

Nevím, proč by neměli na Moravě být vítáni Pražáci, i kdyby jejich primátor mluvil z cesty každý den. Pan Hašek jen názorně předvedl, že kategorie lidí „Pražáci“ je v republice velmi neoblíbená, a de facto to svou pseudovelkorysostí potvrdil. Podobnou nezamýšlenou figuru předvedla onehdy paní Paroubková, když kritizovala Tomia Okamuru za rasismus a zároveň neopomněla poznamenat, že je to poloviční Japonec. Jen tak pro zábavu si zkuste do Haškových vět dosadit místo Pražáků Romy. Dovolil by si to pan hejtman?

Takže Pražáci, kteří nemají s panem Hudečkem společného víc než fakt, že jej dost z nich volilo, jsou na jižní Moravě vítáni. Uf, to se jim ulevilo – především těm „Pražákům“, kteří jsou z jižní Moravy, třeba předsedovi ČSSD Sobotkovi. Co by si počal, kdyby mu hejtman Hašek, z titulu svého majestátu, jižní Moravu zakázal?

V rámci boje proti pitomým předsudkům, ať rasovým, sociálním či regionálním, by měli politici jít příkladem a ne si na nich přiživovat popularitu a ještě se u toho tvářit velkoryse pohoršeně.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky