30. října 2018 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Brněnská koalice z kontejneru má zpoždění

Piráti v Brně si vzali čas na rozmyšlenou (na snímku lídr brněnských Pirátů Tomáš Koláčný). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piráti v Brně si vzali čas na rozmyšlenou (na snímku lídr brněnských Pirátů Tomáš Koláčný). | foto: ČTK

Brno Nejprogresivnější politická strana složená z technologických pionýrů se v Brně domlouvá o koalici. Piráti dostali nabídku od ODS, KDU-ČSL a ČSSD a vzali si čas na rozmyšlenou. Původně se měla koaliční smlouva podepisovat ve středu, ale debata a hlasování si žádají čas, proto se nyní mluví o podepisování až po víkendu.

Nic proti podrobné rešerši pozadí kšeftů brněnské ODS, ale od pirátské buňky, která má v moravské metropoli cca dvacet členů (alespoň podle ČTK), bychom měli očekávat poněkud operativnější rozhodování. Nedá se předpokládat, že by Piráti něco nového na ODS objevili, protože vše, co zatím mají, se nachází ve veřejných zdrojích, a mnohadenní pátrání tu asi žádné relevantní překvapení nepřinese. Zůstává pouze na zvážení Pirátů, zda se jim koalice líbí.

Staré, hloupé a zpátečnické generace tuto problematiku řešily tím, že se sešly v jedné místnosti, říkalo se tomu schůze, a během několika hodin se na něčem usnesly. Zpravidla se při tom pohádaly, ale výsledek nějaký měly. Dnes v době internetu, mobilních telefonů a života on-line to asi tak jednoduché být nemůže.

Je hezké, že se Piráti nehodlají unáhlit a vše pěkně prodiskutují a promyslí. Nicméně je třeba připomenout (nejen jim), že jakákoli koalice, v níž figuruje brněnská ČSSD, vylézá, nejen obrazně, z kontejneru. Vzpomeňme lídra tamní ČSSD Olivera Pospíšila, který v předvolebním klipu číhal na voličku v kontejneru na starý papír.

Prověřovat důkladně ještě ostatní koaliční partnery by ale trvalo tak dlouho, že na samotné vládnutí technologických výtečníků by nemuselo zbývat tolik času, aby se daly splnit všechny předvolební sliby.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz