Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
3. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Brno je první. Vysoké školy se k opisování musí nějak postavit

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek | foto: Tomáš Hájek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek se postavil k problému vadných (rozuměj opsaných) diplomových prací čelem. „Jeho“ škola bude prověřovat namátkově diplomky z let 2000 až 2009, protože v tomto období si doplňoval vysokoškolské vzdělání obrovský počet úředníků a zároveň neexistoval software, který by pomohl plagiát snadno odhalit.

Řeknete si, tohle je snad minimum, vždyť každá pořádná škola dbalá své pověsti by měla mít snahu se očistit a dokázat, že kvalita poskytovaného vzdělání je jí svatá. Jenže kontroly, byť by byly plošné, hloubkové a třeba neprůstřelné, jsou k ničemu, když dotyčným už nikdo diplom nevezme. 

Podvodníci zvítězili, tedy jen do té míry, že si doplnili, ve většině zcela zbytečně vyžadované, vysokoškolské vzdělání. Ovšem jestli má někdo na triku opsanou diplomku, pak mu musí být jasné, že do veřejných funkcí by se neměl hrnout.

Bude zajímavé sledovat ostatní školy, tedy alespoň ty, které svou pověst hlídají, jestli se k problematice vůbec veřejně vyjádří. Je samozřejmě daleko pohodlnější předstírat, že se mne problém netýká, a ne jako v Brně něco přezkoumávat. 

Právě z počínání brněnské „Masaryčky“ je ale zřejmé, že každý odhalený podvod zvýší její důvěryhodnost a též ulehčí práci akademikům. Na školu, která nepřipouští podvody a chyby nezametá pod koberec, se nehlásí hromadně opisovači a podvodníci. O to lépe se bude na takové škole učit.

A mlčící pochybné výrobny otitulovaných? Ty se mohou tvářit nadále nezúčastněně a v okamžiku, kdy bude odhalen nějaký opisovač s jejich diplomem, se rozhořčit a dělat ze sebe oběť podvodu. Nic těmto alibistickým školám nehrozí, jakýkoli papír o vysokoškolském vzdělání je stále zárukou zaměstnání a při chronickém nedostatku pracovní síly ještě dlouho bude. Takové počínání je sice pohodlné a jakoby neprůstřelné. V dlouhodobé perspektivě však likviduje pověst vysokého školství jako takového a může se akademické sféře vymstít. Například až budou zdůvodňovat, proč potřebují víc peněz daňových poplatníků.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.