26. května 2017 6:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Budějická kvadratura. Lidový dům válčí s jihočeskými straníky

Jiří Zimola odstoupil z funkce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola odstoupil z funkce. | foto: ČTK

Je odstranění Jiřího Zimoly z posledního místa jihočeské kandidátky chybou, nebo nezbytným krokem? Hodnocení nezávisí ani tak na tom, kterému křídlu ČSSD dáváte přednost, ale spíš na tom, jakou časovou perspektivu přijmete za svou. Z pohledu sobotkovců je to jasné: vyhodili jsme z vlády Babiše, Zimola musí též pryč, je podezřelý a jde nám o principy. Jenže tímhle krokem nadzvedlo stranické vedení podstatnou část jihočeské organizace (která mimochodem vykazuje v rámci strany dobré volební výsledky) a vyškrtnutý exhejtman vyhrožuje dokonce postavením vlastní kandidátky.

Viděno z Budějovic je vyškrtnutí osobní pomstou premiéra, zvláště pak, když se nikdo z Prahy nenamáhal s tím, že by za „přáteli“ přijel a rozhodnutí před nimi hájil a vysvětloval. Těžko říci, zda se nakonec nechají nespokojení straníci uklidnit v zájmu „vyšší pravdy“ z Prahy. Na volebním výsledku v regionu se však takové události pozitivně rozhodně neprojeví.

Zásahy do kandidátek z centra jsou zásadním opatřením proti regionálním kmotrům či, jak se říkalo, velrybářům, kteří i za pomoci najatých straníků ovládli region a tím pádem i kandidátku. Touhle praxí trpěla jak ODS, tak ČSSD a škrty shora ji měly odstranit. Leckdo je ochoten vidět v Jiřím Zimolovi regionálního kmotra, je to lánský pučista, otevřený kritik vedení a má problém s rekreačním objektem a navíc si rozuměl s Babišem. Pereat! Jenže považuje-li kauzu s chalupou i nemocnicemi většina straníků za vykonstruovanou, má problém Praha. Protože zásah shora proti kmotrům předpokládá, že existuje nějaké „zdravé jádro“, pokud se takové neobjeví, těžko říci, co s tím chce předseda Sobotka dělat. Odmítnou-li přirození regionální lídři poslušnost, pak strana místně hyne.

Nesmíme zapomenout ještě na jeden faktor, tím je selektivní pohled voliče. Andreji Babišovi ani Jiřímu Čunkovi jejich kauzy neuškodily, pokud si zkrátka elektorát usmyslí, že daný skandál je prefabrikovaný, může politik vyhrávat volby, i když na něj podezření padají s hustotou sněhových vloček. To se nedá říci od stolu, ale možnost, že Jiří Zimola by z posledního místa kandidátky vyskočil na volitelné místo, musí věrchuška ČSSD brát v úvahu.

Radikalismus ústředí tedy může z hlediska bezprostředního volebního výsledku napáchat víc škody než užitku a případný lokální rozvrat stranu paralyzovat i na delší čas. Dovolí si ale dnes předseda Sobotka ústup?

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz