29. května 2017 6:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Chromé šípy. Příprava na volby ‚starolidovcům‘ nevychází

Marian Jurečka (vlevo) a Pavel Bělobrádek (vpravo) dostali lidovce opět na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marian Jurečka (vlevo) a Pavel Bělobrádek (vpravo) dostali lidovce opět na... | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Možná lidovci veškerou svou sílu spotřebovali na to, aby sami sebe přesvědčili, že koalice se Starosty je to pravé. Již několikrát je Lidové noviny chválily za odvahu, nicméně víkendový sjezd – kromě stvrzení koalice – nic nepřinesl. Pokud tedy za to „něco“ nepovažujete klip, který by mohl být stejně dobře propagací strany důchodců jako nepovedenou parodií na Leni Riefenstahlovou.

Video vytváří dojem, jako by se v koalici mělo vzpomínat na rurální idylku mládí, kdy se sportovalo v přírodě. Zní k tomu nabubřelá a tuctová hudba, jež má asi vyvolat slavnostní pocity z uzavřeného partnerství Bělobrádek–Gazdík. Patrně hlavně v lidovcích.

Pavel Bělobrádek představil programový materiál nazvaný Zodpovědná solidarita, který není nikterak revoluční (což je samozřejmě správné, nikdo od KDU nežádá převraty), nicméně projevem se stejným názvem počastoval občanstvo již dříve. Je jasné, že lidovecko-starostenská koalice chce hrát roli rozumných nesocialistických zastánců demokracie a v proběhlé vládní krizi takto i obstáli. Avšak chtělo by to ještě nějaké výrazné téma, něco, co by si volič s tímhle spolkem automaticky spojoval.

Lidovci mají jako jednu z hlavních priorit rodinu a její podporu, to je jistě potřebné i voličsky atraktivní, avšak způsob prezentace je zoufale křesťanskodemokratický. To není námitka proti preferování tradiční rodiny složené z heterosexuálního páru a jeho dětí, to je námitka proti roli, jakou lidovci přisuzují ženám. Podívejte se na jejich jistě drahý a hýčkaný předvolební klip, v něm závodí chlapci, děvčata dělají jen stafáž, na vůdčí roli nemají nárok a největšího vyznamenání se jim dostane, když mohou držet vlajku, zato s kytičkami je lidovci vidí rádi.

Řeknete si, je to jen klip. Je a není. Koneckonců Zuzana Roithová po víkendu již není členkou vedení strany, to prosím není klip. Dnes žena ani v tradiční rodině nemůže být bytostí podřízenou, s ornamentální funkcí, primárně „určená“ k rození a starosti o domácnost. Toto není tradiční, to je hloupé. Ale možná to filmaři jen spletli a lidovci to myslí jinak. Kdo to ale má poznat, že ten klip neplatí a stranické vedení bez žen též neplatí? Ať už to lidovci vědí, nebo ne, oslovují voliče podprahovými sděleními. Nešťastně.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz