Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Ďáblův palmový olej aneb kampaň je svatá

Názory

  16:12
Praha - Před rokem jsem napsal posměšnou poznámku (Ideologie v ústech, LN 6. 2. 2016) na adresu těch, kteří v kampani proti palmovému oleji zamlčovali, že tvoří podstatnou část biopaliv, a lhali (byla to tehdejší Strana zelených), že je tento olej nebezpečný pro lidský organismus, což tehdy musel dementovat i ministr zemědělství.

Palmový olej foto: Shutterstock

V odpovědi se mi dostalo nařčení, že šířím nepravdu. Marek Špinka prohlašoval, že z celosvětové produkce palmového oleje se spotřebuje v potravinách 80 procent. Já jsem tvrdil, že většina skončí v biopalivech, proti kterým zelení neprotestují.

Předseda Strany zelených v Praze Ondřej Mirovský „dokazoval“ škodlivost palmového tuku odkazem na American Journal of Clinical Nutrition z června 2014, ve které se tvrdí, že potrava s obsahem tohoto oleje „způsobila ve srovnání se stejným množstvím jiných rostlinných olejů zvýšení ukazatelů, které jsou spojeny s vyšším rizikem chorob, jako je vysoký krevní tlak, infarkt myokardu či mozková mrtvice“. Tedy jedna studie.

Nejstřízlivější a nejvěcnější reakcí byl text Michala Anděla, profesora vnitřního lékařství a přednosty Ústavu výživy 3. lékařské fakulty UK v Praze. Ten dodal jediné, že rostlinné tuky, které donedávna byly prezentovány jako „zdravé“, nejsou rozhodně škodlivější než tuky živočišné.Takže sádlo a máslo nejenže nejsou zlo, ale mohou nahradit tuky které vyrábíme za cenu devastace přírody, nehledě k podpoře tuzemských zemědělců.

Na jediné věci jsme se zaplať pánbůh shodli: nikdo nezpochybňoval, že ničení džungle za účelem pěstování palem na olej ohrožuje planetu. Mně jako novinářskému hnidopichovi vadil ten humbuk kolem potravin a trapné mlčení o biopalivech.

Jaká je pointa? Evropský parlament (EP), tedy instituce rozhodně nikoli dynamická, na druhé straně též nikoli nesolidní, zato lidem sytě nenáviděná, právě projednává návrh, aby bylo do roku 2020 postupně ukončeno používání biopaliv a rostlinných olejů, které mají za důsledek odlesňování, a žádá systém jednotné certifikace palmového oleje v EU. Tedy opatření jasné a dostatečně zřetelně mířící proti kořenu zla, proti kácení lesů. Jen perličkou jsou údaje, ze kterých vycházejí europoslanci, že 46 procent z dovezeného palmového oleje se v EU využije k výrobě biopaliv a že EU je třetím největším trhem, kde se palmový olej spotřebovává.

Zarážející je, že nikde nevidíme a neslyšíme aktivisty, kteří by tenhle návrh podpořili. Určitě to není jen tím, že autorkou iniciativy je česká komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, kterou podporují zástupci ČSSD. Aktivisté přeci nejsou žádní ideologicky zaslepení jedinci, že? Problém je v tom, že akce je marketingově „plonková“ a podpořit EP na sociálních sítích (či kdekoli jinde) není sexy. Ve srovnání s protestem proti „zločinným“ potravinářům a výrobcům kosmetiky je to slabota. A tak nikoho neslyšíme.

Nevíme, jak to v EP dopadne, ale je dobré vědět, že jsou lidé, kteří k problémům nepřistupují konjunkturálně a snaží se o věcné řešení. Kampaním navzdory.

Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut
Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut

Máte rádi pečenou kachnu? Nyní můžete přeskočit hodiny v kuchyni strávené přípravou a sáhnout po Sous-vide kachních čtvrtkách od Vodňanské drůbeže....