10. listopadu 2015 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Dopingová vojna. Rusko provádí chemické pokusy na lidech

ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | foto: archiv

PRAHA V tom je politika, řekne si každý druhý, když si přečte, jak rozsáhlé bylo v ruské atletice zneužívání dopingu. Zpráva světové antidopingové agentury zaznamenala tolik konkrétních alarmujících příkladů, že lze téměř vyloučit, aby se něco tak velikého mohlo dít bez účasti příslušných sportovních svazů a v Rusku též bez účasti státu.

Inu, co čekat od země, kde prezident téměř v přímém přenosu nachází při potápění amfory a zachraňuje divoká zvířata. Inscenace a předstírání je v tamním režimu vším, realita ničím. Sport na mezinárodní úrovni je pro ruský režim politikou, stejně jako jí byla olympiáda v Soči.

Poukazovat na fakt, že sport je dopingu plný, nikomu nepomůže, tím méně sportu samotnému. Vyloučení všech ruských atletů by bylo velice nepříjemné a bolestné zejména pro ně. Možná by Moskva uspořádala nějaké trucmistrovství, na které by přijeli přátelé z divnozemí `a la Kuba, Severní Korea či Venezuela. Jenže pokud například nechal ředitel moskevské laboratoře zničit 1400 vzorků, nelze to přejít pokrčením ramen. Jestli si Rusko postaví hlavu a nebude spolupracovat s mezinárodními orgány, poškodí především své sportovce.

Kdyby chtěl skandál někdo ze sportovních funkcionářů tutlat v zájmu dobrých vztahů s Moskvou, pak by takový postup nebyl ničím jiným než plivnutím na ty sportovce, kteří jsou poctiví a nedopují. Potřebujeme více takových odhalení. Nemůžeme přece nechat sport státům, které jej v rámci sebepropagandy promění v sérii chemických pokusů na lidech.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz