Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ZVĚŘINA: E-odpor. Přimět lékaře k elektronizaci je politická operace

Prý se lékaři mají elektronizovat, kromě elektronického receptu, který mají povinný od prvního ledna příštího roku, se mezi nimi má rozšířit elektronická neschopenka a v příštím roce je čeká třetí vlna EET. Upřímně, člověk musí být chorobný optimista, aby uvěřil tomu, že profesní skupina, která vším svým obrovským vlivem brání elektronizaci dlouhá léta, se najednou promění v apoštoly digitalizace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OP

O. Prokop

18. 4. 2017 9:46

radil bych, aby pan autor článku se šel posadit do čekárny a pak do ordinace nějakého nad 70 let starého lékaře. Já mám 77 letou praktičku a nejsou výjimky i 90 letí. Musíme být rádi, že čeští důchodci ještě to zdravotnictví drží nad vodou,. A nejenom v ambulancích- tzv. soukromí ( lépe zaměstnanci zdravotních pojišťoven na švarcsystém), ale hlavně v nemocnicích. Elektronizace znamená mít vysokorýchlostní internet, jinak napsáni např. receptu trvá i 5 minut, znamená to platit firmu, která bude dohlížet na PC lékaře, znamená to zvýšené náklady, které pojišťovna nezaplatí. A co chce paciet? Být léčen přeci. Stav. se bude už jenom zhoršovat- lékaři a sestry nejsou, více na http://www.zdravotnictvivolaopomoc.cz

0 0
možnosti
OP

O. Prokop

18. 4. 2017 10:35

dodatek- všichni lékaři jsou placeny přes pojišťovnu, takže evidence příjmů již je. A těch pár stovek, co nepatří do zákona o všeobecném zdravotním pojišťovny klidně oželí, než by se zapojovali do EET. Pokud to EET budou mít i advokáti, tak uvidíme , jak se zdraží právnické služby a u lékařů jak začnou rušit smlouvy s pojišťovnami.

0 0
možnosti
JJ

J. Jedlička

18. 4. 2017 7:35

Autor se mýlí, zdravotnictví již dávno elektronizované je, všechny údaje o předepsaných lécích se ukládají do elektronického systému v lékárnách. Vzhledem k tomu, že se v lékárnách často vydávají jiné léky než ty, které jsou předepsané, je to dokonce přesnější než ukládat do systému samotný předpis. Údaje o zdravotních výkonech se také ukládají do pojišťovnických elektronických systémů. Dosud jen není dořešeno, jak zaznamenávat pacientovy diagnózy, zatím se předpokládalo, že uložená data budou podléhat pacientovu souhlasu, takž budou nejspíše neúplná a z forenzního hlediska se na ně nebude možno spolehnout.

0 0
možnosti
ST

Mají strach, že počítače začnou léčit místo nich

0 0
možnosti
PS

16. 4. 2017 13:42

Takt to sotva. :-) Spíš mají strach z toho, že je čeká další buzerace a další náklady na věci, které jinak nepotřebují ke své práci (certifikáty, nastavení komunikace s pojišťovnami, tiskárny na tisk neschopenek, receptů, další počítače pro sestru i doktora, připojení k Internetu, tam kde je to problém, apod.)

0 0
možnosti
PB

14. 4. 2017 10:34

Plošná elektronizace ve zdravotnicví tu zatím byla především jako tunel do veřejnoprávních rozpočtů (viz. IZIP). Přitom by mohla pomáhat kromě kontraindikace léků, informovanosti záchranky o léčbě zraněných, etc. i např. při rychlejším stanovování diagnóz přístupem k dlouhodobé nebo dokonce rodinné anamnéze.

0 0
možnosti
FD

15. 4. 2017 14:01

IZIP chvíli fungoval a bylo to dobře. Měl být zaveden povinně bez pardonu, a dnes mohlo být zdravotnictví o krok dál.

0 0
možnosti
JV

14. 4. 2017 9:46

Naprostý souhlas!

0 0
možnosti