Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Fet do každé rodiny. Pirátské nápady neladí s premiérskými ambicemi

Celostátní sjezd Pirátské strany, hovoří předseda Ivan Bartoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celostátní sjezd Pirátské strany, hovoří předseda Ivan Bartoš. | foto: ČTK

PRAHA Pane doktore, je mi nějak divně, mohl byste mi předepsat LSD? Ano, kolik toho chcete, odpoví zamyšlený lékař na tenhle dotaz z pirátské budoucnosti. Toto není blouznění, ale svět podle poslance Pirátské strany Tomáše Vymazala, který ve sněmovně usiluje o to, aby drogy byly na lékařský předpis a mohli je legálně předepisovat specialisté. Je to zcela v intencích stranické základny, tedy zhruba oné tisícovky lidí, kteří vidí ideální svět jako místo, kde se všichni svobodně „sjíždějí“, kdy se jim zlíbí a autorská práva neexistují, protože kradení obsahu je lidské právo.


Ano, toto je karikatura a přehánění, existují i rozumní piráti, nicméně poslanec Vymazal skutečně chce zpřístupnění širokého spektra návykových látek veřejnosti. Ovšem zároveň předseda Pirátů Ivan Bartoš už shání ministry do své vlády. Jak se rýmují ambice vedení strany s touhou členské základny? Špatně. Pirátské vedení se nepochybně od pana poslance distancuje a zprávy o jeho iniciativě označí jako přehnané. Jednou, dvakrát takový úlet určitě projde, nicméně strana, která chce zvítězit ve volbách, by neměla veřejně šířit takto extrémní názory.

Na tomto případě se pěkně odhalují některé strukturální problémy Pirátské strany. Za prvé rozpor mezi přijatelnou mainstreamovou politikou, která jediná má šanci přinést straně ve volbách vítězství, a úzkou členskou základnou „pravých pirátů“, kteří mnohdy právě mainstremem, jeho názory a hodnotami pohrdají. Vezmeme-li v úvahu i transparentnost strany, je zjevné, že přestřelky mezi stranickým vedením a základnou nás nevyhnutelně čekají. Za druhé střet mezi politickou otevřeností a diskusní svobodou (například předsjezdové hlasování o rozpuštění strany) členské základny a mechanismy rozhodování v nejvyšších patrech strany – tady nikdo s nikým nediskutuje, jen se udílejí rozkazy, případně se šikanují podřízení, zeptejte se Jakuba Michálka.

S Piráty se nudit určitě nebudeme, jen není jisté, jestli nám u toho nebude spíš do pláče.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!