19. října 2015 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVEŘINA: Zeman zavrhl inteligenci. Přijde s voláním po lynčování uprchlíků?

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Když Miloš Zeman odcházel do starobního důchodu z čela strany i vlády, zavedl termín „nejmenší deficit inteligence a pracovitosti“. Nyní se zdá, že inteligenci i pracovitost zavrhl. Prezidentovo prohlášení: „Životní podmínky uprchlíků se už výrazně zlepšily ve srovnání se situací, v jaké žili ve svých zemích, a já si myslím, že je to naprosto dostačující“ je obrazem obřího deficitu obého.

Opusťme nyní samotný spor o to, jestli se o migranty staráme, případně nestaráme, jak se patří. Podívejme se, na základě čeho prezident vynáší radikální soudy. Do Vyšních Lhot sice prezident dorazil, ale zdejší tábor s migranty odmítl navštívit, jen si štítivě přisadil, že uprchlíci nejsou vítáni.

Informace čerpá tedy v zásadě pouze zprostředkovaně. Podle Jiřího Ovčáčka je „pravidelně osobně informován ministrem vnitra“. I nepříliš bystrému odpůrci pražské kavárny musí dojít, že ministr vnitra nebude prezidentovi hlásit chyby svých podřízených a líčit mu chaos, který represivní složky občas nezvládají. Bývaly časy, kdy Miloš Zeman nerezignoval na kritické myšlení a podobný jednostranný zdroj informací by zavrhl či korigoval. Dnes mu to stačí.

Jestliže nyní jako hlava státu Miloš Zeman říká: „Paní Šabatová jako obvykle není příliš dobře informována“, dehonestuje především sebe. Ombudsmanka osobně navštívila tábor v Bělé – Jezové a následně o podmínkách v tomto táboře hovořila. Vedení zařízení její kritiku částečně akceptovalo a slíbilo nápravu. Proto její úsudek vyznívá jako daleko autentičtější a relevantnější než prezidentův.

A jaký je směr, kterým hlava státu cílí veřejnou diskusi? Nejvýše postavený ústavní činitel peskuje ombudsmanku, která z titulu své funkce musí pečovat o slabé a ukřivděné, jako by náplní práce paní Šabatové bylo podporovat represivní politiku státu a do ničeho „nestrkat nos“. Jestliže v republice máme zatím jen pár stovek uprchlíků, kteří navíc ještě ani nezaplnili kapacitu internačních zařízení, jedná prezident hodně nerozvážně.

Zákonitě k nám přijde uprchlíků daleko víc, a to bohužel bez ohledu na to, jestli chceme, nebo ne. A co bude potom říkat prezident? Vzhledem k dosavadní rétorice pana Zemana připadá v úvahu stupňování směrem k hromadným deportacím, lynčování, či snad ještě dál.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?