15. dubna 2013 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Hodní vydřiduši

Mobilní operátoři mění ceny paušálů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní operátoři mění ceny paušálů | foto: Shutterstock

Mobilní operátoři se zbavili svých nejdražších vydřidušských tarifů a nabízejí služby mnohem levněji. Sice to neudělali kvůli zákazníkům, ale proto, aby konkurentům pokud možno co nejvíc zkomplikovali vstup na trh, ale proč se neradovat. Nicméně se jako oligopol chovají i nadále - jejich nabídky jsou si podobné a třeba pro toho, kdo nechce využívat hlasové služby a stál by jen o přenos dat, stále žádná podobná nabídka neexistuje. Proč taky, nikdo operátory nedonutí. I tarify prodávané dnes za čtvrtinu ceny předchozí přinesou zisk, vždyť jsou rentabilní i v zemích, kde náklady na pracovní sílu nesrovnatelně přesahují ty tuzemské.

Tahle branže působí jako prokletá, co vypadalo jako spása - nástup mobilních telefonů -, se ukázalo jako cesta z deště pod okap. Nikdo dnes sice nečekáme na přístroj měsíce a služby jsou relativně spolehlivé, nicméně poměr mezi cenou a výkonem je bídný, a co se inovací týče, nikdo se nepřetrhne. Co dokládají všichni operátoři náhlým zlevněním? No přece že si na zákaznících nechutně mastili kapsu, od minulého týdne už budou skromnější. Je tu pro zákazníky nějaká útěcha? Stěží, stát si na tyhle firmy zjevně došlápnout nechce či neumí a ony si počínají logicky - maximalizují zisk s minimálními náklady. Nadějí je nám pomyšlení, že horší už to nebude, a těšení se na nějaký vynález, který by tuhle branži vyřídil podobně jako pevné linky.

Služby zde v Česku fungují špatně a v podobných případech jsme hlavně rukojmími státu.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz