Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Hrůzokandidátky

Názory

  7:20
I letmý pohled na seznam poslaneckých náhradníků je tristní. Ovšem za složení sněmovny neodpovídají jen politické strany, které tyto kandidátky sestavují. Vždyť kdo vynesl do sněmovny Jana Floriána, „rebela“ ODS? Ano, my, bezhlavým kroužkováním.

Roman Pekárek poté co složil poslanecký slib foto: ČTK

Strany dovolily, aby se na kandidátky schovávali politici před svými chybami, a někteří dokonce před trestním stíháním. Kdo se chce uklidňovat, případně zneklidňovat tím, že KSČM je čistá, nechť si pročte seznamy krajských zastupitelů této strany. Tolik předlistopadovou KSČ placených lidí 23 let po pádu komunismu čekal asi málokdo. A pokud jde o trestní odpovědnost? Počkejme, jak si rudí povedou v krajích, dočkáme se jistě ještě před řádnými parlamentními volbami.

Stranické kandidátky jsou ilustrativní podporou pro Nečasovu kongresovou tezi, že cesta z krize stranictví vede přes větší otevřenost. Strany mají co napravovat. A volič před urnou by měl používat mozek, nikoli se držet poněkud debilní poučky: ten je na kandidátce vzadu, protože ho ti gauneři výš nepustili, proto ho zvolím. Někteří byli na kandidátkách dole z dobrých důvodů. Za složení sněmovny odpovídáme všichni.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!