Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Inflace vůdců. Lídrem se nestanete tím, že se za něj prohlásíte

Podle svých slov není Andrej Babiš populista, navzdory názoru některých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle svých slov není Andrej Babiš populista, navzdory názoru některých... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zdá se, že vítězem voleb se cítí být kdekdo. Piráti svolávají schůzky, protože se nemohou ubránit pocitu, že jsou těmi pravými, kdo by měl řídit politický život.

Ve středu dopoledne vznikl „demokratický blok“ tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, a to za účelem společného vystupování na jediné sněmovní schůzi – prý to má „čelit zákulisním intrikám“ (Petr Fiala), případně „převzít iniciativu, když ANO selhává“ (Pavel Bělobrádek), ve skutečnosti je to jen zastírací manévr, který má zakrýt prosté přiznání šéfa ODS k tomu, že post předsedy sněmovny nezíská.

Andrej Babiš jedná nepřetržitě a se všemi až na to, že vůbec nikdo zatím nemá představu, kdo jeho avizovanou menšinovou vládu podpoří.

Škrtneme-li natřásání a velkohubé deklarace, vychází z toho následující. Andrej Babiš drží všechny v nejistotě az faktu, že se s ním nikdo rychle dohodnout nechce, udělal svou výhodu. Tváří se tajemně a obsazuje důležitá políčka šachovnice (bude mít předsedu Poslanecké sněmovny). Čas využívá k tomu, že tlačí na soupeře, a tedy i potenciální koaliční partnery, zvyšuje nabídku, ale nikomu se zatím nezavázal. Řadový volič neprožívá muka stranického funkcionáře, který ví, co vše potřebuje stranický aparát k hladkému fungování. A Andrej Babiš tu stojí a nabízí: Pokud uznáte naše stranické priority, jsme schopni akceptovat některé vaše a dohodnout se. Taková konstelace vylučuje možnost předčasných voleb, pokud se totiž některá ze stran rozhodne Babišovu nabídku přijmout, bonus, který tím získá, jí zaručuje náskok před konkurenty.

Pokud do středy „demokratické strany“ (to je jejich termín, kterým vylučují všechny ostatní) měly informace o zákulisních intrikách, měly by je neprodleně zveřejnit, určitě by jim to zvedlo popularitu a prospělo to tuzemskému demokratickému prostředí. Takhle jejich jednoúčelová a krátkodechá koalice působí spíš zoufale.

Oznamuje národu: Slavnostně jsme se dohodli, že na jedné jediné schůzi sněmovny budeme hlasovat spolu, protože se nám jiná taktika nevyplatila. Jen o trochu méně zoufalý dojem v nás zanechává ČSSD, ta se ústy svého zastupujícího místopředsedy Chovance hlásí k následujícímu postupu: musí se převolit vedení a po sjezdu se uvidí (čti: časem budeme připraveni na koalici s Babišem).

Politickým stranám chybí trocha kruté upřímnosti, nejsou schopny říci nahlas: Jsme tak slabí, že dáme všanc svou pověst, abychom zabránili vládě autoritářů.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...