Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Inflace vůdců. Lídrem se nestanete tím, že se za něj prohlásíte

Názory

  6:00
Zdá se, že vítězem voleb se cítí být kdekdo. Piráti svolávají schůzky, protože se nemohou ubránit pocitu, že jsou těmi pravými, kdo by měl řídit politický život.

Podle svých slov není Andrej Babiš populista, navzdory názoru některých zahraničních médií. foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve středu dopoledne vznikl „demokratický blok“ tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, a to za účelem společného vystupování na jediné sněmovní schůzi – prý to má „čelit zákulisním intrikám“ (Petr Fiala), případně „převzít iniciativu, když ANO selhává“ (Pavel Bělobrádek), ve skutečnosti je to jen zastírací manévr, který má zakrýt prosté přiznání šéfa ODS k tomu, že post předsedy sněmovny nezíská.

ODS, lidovci, STAN a TOP 09 vytvořili Demokratický blok. Nemají dost hlasů, konstatuje Bartoš

Andrej Babiš jedná nepřetržitě a se všemi až na to, že vůbec nikdo zatím nemá představu, kdo jeho avizovanou menšinovou vládu podpoří.

Škrtneme-li natřásání a velkohubé deklarace, vychází z toho následující. Andrej Babiš drží všechny v nejistotě az faktu, že se s ním nikdo rychle dohodnout nechce, udělal svou výhodu. Tváří se tajemně a obsazuje důležitá políčka šachovnice (bude mít předsedu Poslanecké sněmovny). Čas využívá k tomu, že tlačí na soupeře, a tedy i potenciální koaliční partnery, zvyšuje nabídku, ale nikomu se zatím nezavázal. Řadový volič neprožívá muka stranického funkcionáře, který ví, co vše potřebuje stranický aparát k hladkému fungování. A Andrej Babiš tu stojí a nabízí: Pokud uznáte naše stranické priority, jsme schopni akceptovat některé vaše a dohodnout se. Taková konstelace vylučuje možnost předčasných voleb, pokud se totiž některá ze stran rozhodne Babišovu nabídku přijmout, bonus, který tím získá, jí zaručuje náskok před konkurenty.

Pokud do středy „demokratické strany“ (to je jejich termín, kterým vylučují všechny ostatní) měly informace o zákulisních intrikách, měly by je neprodleně zveřejnit, určitě by jim to zvedlo popularitu a prospělo to tuzemskému demokratickému prostředí. Takhle jejich jednoúčelová a krátkodechá koalice působí spíš zoufale.

Oznamuje národu: Slavnostně jsme se dohodli, že na jedné jediné schůzi sněmovny budeme hlasovat spolu, protože se nám jiná taktika nevyplatila. Jen o trochu méně zoufalý dojem v nás zanechává ČSSD, ta se ústy svého zastupujícího místopředsedy Chovance hlásí k následujícímu postupu: musí se převolit vedení a po sjezdu se uvidí (čti: časem budeme připraveni na koalici s Babišem).

Politickým stranám chybí trocha kruté upřímnosti, nejsou schopny říci nahlas: Jsme tak slabí, že dáme všanc svou pověst, abychom zabránili vládě autoritářů.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...