30. března 2016 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Investice proti zdraví. Čeští lékaři mají propagovat čínské zisky

Čínská medicína (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská medicína (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Když už prezident Miloš Zeman stále dokolečka opakuje, nakolik jsou čínské investice v naší zemi prospěšné, pojďme se na jednu podívat. Čínská firma CEFC postaví v areálu fakultní nemocnice v Hradci Králové „kliniku tradiční čínské medicíny“. Tato instituce však nebude ani klinikou, ani řádným lékařským pracovištěm splňujícím potřebná odborná kritéria, ale čistě komerční provozovnou.

Tady vám za peníze „na dřevo“ provedou akupunkturu, prodají bylinné čaje, případně na vás provedou „omlazovací techniky“. Jejich postupy ani „medikamenty“ neprošly tvrdou atestací vztahující se povinně na tuzemskou či evropskou medicínu.

Většina lékařů a odborníků v této zemi má „tradiční čínskou medicínu“ za podvod, a navíc tato „tradiční“ medicína se odkazuje též na Mao Ce-tunga, který se celosvětově neproslavil jako lékař, ale jako diktátor: měl na svědomí mnoho milionů mrtvých spoluobčanů. Zkrátka, za normálních okolností by takové centrum mohlo vyrůst v areálu jakéhokoli supermarketu či nákupního centra. Nikdo totiž za žádnou ze služeb této instituce neručí a je pouze na svobodné vůli a riziku kohokoli, zda vyhledá tuhle „medicínu“, nebo raději experta s kyvadélkem.

Ale je tu zjevná levota – centrum je přímo v areálu nemocnice a má používat označení klinika, čímž vyvolává velice falešný dojem, že je součástí nejen téhle konkrétní nemocnice, ale i celého zdravotního systému. Přičemž neprošlo nejen žádnou atestací, ale ani žádným připomínkovým řízením, natož jen odbornou diskusí. Pan ministr Svatopluk Němeček podepsal v Pekingu v roce 2014 první memorandum a od něj se odvíjejí jen další memoranda, která rozšiřují závazky České republiky. Tedy hradecká nemocnice nejen že poskytne komerčnímu subjektu bezplatně pozemek, ale zavazuje se též k podpoře a propagaci „tradiční čínské medicíny v České republice“. Český stát tady veřejně slibuje, že pomůže jednomu privilegovanému zahraničnímu investorovi v maximalizaci jeho zisků. Není tohle náhodou metafora čínských investic v naší zemi?

Nelze se divit lékařům ani představitelům komory či odborných společností, že se jim záměr nelíbí, každá koruna věnovaná na tenhle politický, nikoli medicínský vehikl totiž musí zákonitě chybět jinde ve zdravotnictví.

Ale chceme-li hledět do budoucnosti s optimismem, pak má epizoda s tradiční čínskou medicínou jednu výhodu, je to konec ministrova konceptu kriminalizace šarlatánů. Kdyby ji totiž pan Němeček myslil nadále vážně, pak by musel pozavírat i své čínské oblíbence.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz