Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Kdo prodá své voliče?

Vítězní prezidenští kandidáti - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězní prezidenští kandidáti - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | foto: Robert Petr, Lidové noviny

Těsný výsledek prvního kola prezidentské volby zvýraznil účelnost usilování o podporu jednotlivých poražených kandidátů. Nesporný argument, že všichni doporučení „svého“ kandidáta neposlechnou, v situaci, kdy se hraje o desetitisíce hlasů, neplatí.

I proto se začaly objevovat zaručené spekulace o tom, komu že který z kandidátů, jenž se zatím neráčil vyjádřit ohledně druhého kola, „své“ voliče prodal či prodá. Ne že by to nebylo možné, v Česku je na prodej vše, ale takové úvahy jsou spíš psychologickou válkou.

Budu-li třeba tvrdit, že kandidát Franz „prodal“ své doporučení, které učiní těsně před druhým kolem, Miloši Zemanovi, naháním tím voliče do náruče Karla Schwarzenberga a naopak. Proto by ve vlastním zájmu ti kandidáti, kteří zatím mlčí, měli, pokud možno co nejdřív, vystoupit a kápnout božskou, třeba i nerozhodnou. Mlčením jen přiživují u podezíravější části populace dojem, že jejich vyjádření je předmětem spekulace.

Uvěřitelně vysvětlené doporučení je neprůstřelné. Například Jiřímu Dienstbierovi můžeme věřit, že se mu do podpory Miloše Zemana nechce, zatímco předsedovi ČSSD Sobotkovi jeho náhlou lásku k dinosaurovi z Vysočiny nevěří ani v Lidovém domě.
Průzkumy nám ohledně druhého kola a migrace hlasů moc nenapovědí, mýlily se značně už v prvním. Může někoho z dvojice finalistů výrazněji popostrčit podpora neúspěšného kandidáta z kola prvního? Ano, ale jedině pokud bude opravdu věrohodná.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...