1. června 2017 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Jiří Bělohlávek, dirigent vnitřní síly

Dirigent Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dirigent Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie | foto: MAFRA - Radek Kalhous

Úmrtím šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka neztrácí jen Česká filharmonie a česká kultura, ztrácí i celý hudební svět. Nebyl typickým maestrem, tedy extrovertem velkých gest a bombastických kontrastů, byl naopak příznivcem vnitřní logiky a koncepce skladeb.

Prožil v devadesátých létech hořký rozchod s naším prvním orchestrem, ale zároveň mu to otevřelo dveře do světa. Jako šéfdirigent orchestru BBC vytvořil spoustu dnes referenčních nahrávek, například Janáčka či Martinů, získal si vynikající jméno ve světě a zval ke spolupráci talentované mladé umělce, kterým tak otvíral svět.

Jeho návrat k České filharmonii v roce 2012 mu přisoudil tak trochu nevděčnou roli zachránce, ale orchestr jej přijal a šéfdirigent se těšil hlavně na delší soustavnou práci s orchestrem, která ty nejlepší plody teprve měla přinést. Jiří Bělohlávek sdílel osud mnoha umělců jejichž význam a přínos jsme docenili teprve v okamžiku jejich úspěchu za hranicemi a je to jen naše chyba a naše škoda.

Nicméně nám pedagog Bělohlávek zanechal spoustu vynikajících žáků, kteří dnes šéfují orchestrům v řadě evropských měst. V nich máme Bělohlávka přítomného i pro příští časy. Horší to bude mít Česká Filharmonie, která bude velmi složitě hledat náhradu.

V Jiřím Bělohlávkovi ztrácí každý posluchač jinou „svou“ bělohlávkovskou skladbu. Pro mne je to jeho provedení Smetanovy Mé vlasti s orchestrem Pražské konzervatoře zahajující Pražské jaro 2011, patří ke koncertům, které vešly rovnou do historie.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz