Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
20. října 2015 11:40, aktualizováno  12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Smrt před plotem. Za uprchlíky v Evropě si můžeme sami

Čekání na hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čekání na hranici. | foto: ČTK

PRAHA Kdo z nás by nechal před prahem svého domu zemřít člověka? Nikdo? Vždyť přece necháváme umrznout a umírat každoročně docela dost bezdomovců a žebráků, kteří také odmítají respektovat pravidla.

Kam jinam měli migranti utíkat? Do Afriky, kde je teplo? Do sousedních zemí, které mají svých problémů nad hlavu? Že utíkají do Evropy, za to si můžeme sami; poučujeme půlku světa, jak se má chovat, a tak bychom měli být připraveni zachovat se příkladně.

Jiná věc je, že nemůžeme vyhlašovat Evropu za spasitele všech válečných uprchlíků, nemůžeme připouštět, že hranice jsou volně průchozí komukoli a že pravidla, na kterých stojí EU, se na povel jediné země zruší. Jenže tyhle problémy si musíme vyřešit mezi sebou v rámci Unie, a nikoli na úkor nešťastníků, kteří se ocitli před plotem.

Nelze pokračovat na německý způsob, tedy otevíráním hranic. Musíme tentokrát opravdové uprchlíky identifikovat a přijmout, ty, které neuznáme, dopravme tam, odkud přišli. Otevřenou hranicí nevyřešíme nic, stejně jako jen uzavřenou. Polovičatý přístup znamená příliv dalších nešťastníků i vzestup extremistů.

POZNÁMKA K TÉMATU:

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.