22. srpna 2015 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Válka o Prahu. Krnáčová připomíná některým svým spolustraníkům agenta ČSSD

Praze vládne stará parta, zlobí se magistrátní náměstek Matěj Stropnický. Bere... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praze vládne stará parta, zlobí se magistrátní náměstek Matěj Stropnický. Bere... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražská vládnoucí koalice je momentálně na mrtvém bodě. ČSSD a ANO vyzvaly ve čtvrtek večer pražskou trojkoalici k tomu, aby zbavila Matěje Stropnického funkce náměstka primátorky. Jen on podle dvojbloku ANO/ČSSD překáží dělné spolupráci při vládnutí metropoli.

Trojkoalice má na rozmýšlení času dost, příští zastupitelstvo má být až 10. září.

Stavební předpisy jsou zdá se jen záminkou k odstranění Stropnického, sama primátorka Krnáčová to, že připravuje svou poloprivátní verzi stavebních předpisů, před trojkoalicí zatajila, takže problémy s komunikací budou nezpochybnitelně i na její straně. Kdyby byl osobní spor Krnáčová vs. Stropnický jedinou překážkou spolupráce, pak by asi trojkoalice už pana Stropnického vyměnila (svou funkci ostatně již dával k dispozici), ale zdá se, že paní Krnáčové koaliční partner moc nevěří.

Příliš vážně nelze brát ani argumenty ČSSD, které mají zdůvodnit náměstkův vyhazov, že prý Stropnický primátorku i koalici kritizuje v médiích. Je to opět vzájemné, vždyť paní primátorka též kudy chodí, vykládá o svém náměstkovi, jak je neschopný. Ve válce mediálních výstupů Stropnický rozhodně neprohrává, protože jeho případná demontáž bude moci být snadno interpretována jako vítězství stavební lobby v hlavním městě.

Kapitulace před požadavky „developerského“ dvojbloku ČSSD/ANO by kromě ztráty kontroly nad pražskými stavebními předpisy trojkoalici nepřinesla nic, ale jak víme z praxe, zůstat u korýtka je leckdy lákavější než držet se principů.

Co by mohl znamenat případný odchod trojkoalice? Vítězství paní Krnáčové asi těžko, ta již dnes připadá i některým svým spolustraníkům víc jako agent ČSSD než jako primátorka za ANO. Architekti příštího uspořádání by měli uvažovat trochu rozmáchleji, ne pouze počítat hlasy a měsíce ve funkci. Pokud jde o ČSSD, ta v podstatě nemá co ztratit, její výsledek byl v Praze mizerný a bude jen horší. Trojkoalice, pokud z vládnutí vystoupí, bude muset nejen svým voličům vysvětlit, že bylo proč. Dokáže-li to, zúročí se jí to v příštích volbách. ANO by mělo opatrně zvažovat, zda mu stojí za to spojovat se s někým, po kom před volbami tak vášnivě plivalo. Vládnutí metropoli v podivné koalici může být stejně dýchavičné jako bylo v podání minulých pražských koalic. Volič rád opět odejde za někým, kdo slíbí, že bude jiný.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.