Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

ZVĚŘINA: Kocourkovský most. Praha opět předběhla v péči o památky celý svět

Patnáctého července v noci posprejovali dva Němci pilíř pražského Karlova mostu, místní obyvatelé si toho všimli, přivolali strážníky a následně byli pachatelé ve zkráceném řízení 18. července potrestáni. Dostali podmínku, byli vyhoštěni, museli zaplatit za trest 100 tisíc korun a ještě náhradu škody 40 tisíc korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cedivoda 1.8.2019 10:58

Naštěstí se našel dobrovolník - odborník, který během dvou hodin vymyl ten sprejerský výtvor z pískovce tlakovou párou. Hrozí ale nebezpečí, že bude šikanován úřady a památkáři, neboť na odstranění nápisu byla smlouva mezi památkáři a komunálem, za 40000Kč odstranění nápisu. Památkářům se to asi nebude líbit.

R. Hanuš 31.7.2019 13:08

Pro boha. Co vědí památkáři o chemii, o mineralogickém složení hornin a reakci barvy a čistících prostředků s minerály? Odpověď je nic. Absolutně nic. Jsou to architekti a kunsthistorici.

P. Šraier 31.7.2019 9:40

V celém tomhle příběhu se ztrácí, že kromě našeho národního mostního klenotu odporné všudypřítomné sprejerství na jiných mostech a jiných místech prakticky nikdo neřeší. Už je to tak profláklé, že k nám jezdí "tvořit" i ze zahraničí, kde by si nedovolili riskovat. Akorát si vzpomínám na spektakulární honění vandalů někde na nádraží snad za časů Béma ... :-((((((((((((((((((((

I. Štípek 30.7.2019 15:06

To si Hřib za rámeček nedá.

R. Hráček 30.7.2019 14:30

Nekonečný příběh. Někdo za ně udělal práci, tak přišli o kšeft.

P. Harabaska 30.7.2019 12:18

Cokoli v Česku je zatíženo dvěma věcmi. Je to "ouřad" a "ouřední idiocie". V naší čtvrtí bylo před cca 8 až 10 lety na dlouhém trávníku dělícím ulici na dva pruhy vysazeno dvojité ozdobné stromořadí. Jeden ze stromků díky trvalé péči příslušného městského podniku technických služeb uschnul. Asi proto, že k vysazeným stromům byly do země zabudovány k zavlažování ohebné trubice tzv."husí krky". Nikdy nikdo ale zalévání těch stromů neviděl. Druhý strom ulomil velmi blízko země nějaký vandal. Jako člověk potrpící si na pořádek jsem komunikoval přes internetovou stránku zřízenou Správou informačních technologií města s nějakým útvarem, který má o veřejný pořádek pečovat. Čtyři roky vždy na moje upozornění slíbili, že stromy vysadí. Nevysadili.

P. Harabaska 30.7.2019 12:21

Naposledy, po již pátém upozornění mi kdosi anonymní sdělil, že nejprve se musí rozhodnout, jaké stromy tam zasadit (všechny jsou tam stejné, takže to rozhodování bude nesmírně těžké). Potom musí ustavit komisi, která vypíše výběrové řízení na firmu, která má ty dva stromky vysadit, a vybrat tu, která bude zakázkou skutečně pověřena. Předtím ovšem bude nutno rozhodnout, z čeho to zaplatit. Pokud byste chtěli vědět, kde jsou tak chytří městští orgánové, prozradím vám, že se jedná o tzv. západočeskou metropoli. Ale blbostí, a ještě větších, by se v tom městě našlo ještě mnohem a daleko víc.

J. Nová 30.7.2019 15:06

Pokud myslíte Plzeň, tak to je neskutečné. Mám snad totožný příběh :) Jeden stromek uschlý, druhý zlomený, několik let domáhání se o vysazení nových stromků. Bohužel několikaleté posouvání ze strany úřadů - vysadíme je na jaře, na podzim, na jaře, na podzim......:) Opravdu skvělé!

P. Harabaska 30.7.2019 17:51

Tentokrát zdůraznili, že je třeba vyčkat období vegetačního klidu. Do té doby mohou nerušeně vegetovat.

A. Prst 30.7.2019 10:55

Dobrý článek.

O. Kovačič 30.7.2019 6:18

Pane Zverino, co kdybyste se misto sarkastickeho clanku o neschopnosti prazskych pamatkaru, obratil treba na nejake zahranicni kapacity v restauratorske cinnosti, ciste pro srovnani, jak by postupovali oni? Ono napsat clanek souhlasny s vetsinovymi reakcemi problematiky neznalych laiku ho mozna udela ctivym, ale na druhe strane to budi dojem, ze se krome projevu neschopnosti nasich pamatkaru, vlastne nic az tak zasadniho nestalo.

J. Novák 30.7.2019 6:37

A ono se snad něco zásadního stalo? Tedy kromě toho, že s opět ukázalo, že památkáři jsou jen neschopné pijavice, vysávající rozpočty a urputně házející klacky pod nohy komukoli, kdo chce změnu.

P. Harabaska 30.7.2019 12:32

Souhlasím s vámi, památkáři jsou patrně nějak duševně zatížení a nikdo neví, o co jim vlastně jde. V blízké obci se rozpadal bývalý zámeček. Většina částí budovy byla vlastně již zbořeninou a lidé se ptali, zda se ze stavby celé stane další nevábné úplné zbořeniště již za 3 nebo pět let. Ruinu koupil zdatný a šikovný zedník, pustil se do práce a zámeček opět stojí jako nový. Zedník, který zbořeninu zachránil, ale čelí útokům památkářům, že tamhle udělal fasádu poněkud širší (aby lépe chránila okna) nebo na vnitřní schodiště použil jiné dřevo nežli dubové, které bylo použito u totálně zničeného schodiště původního. Každá námitka památkářů je doprovázena tučnou pokutou. Takže, zatímco dříve památkáři pasivně čuměli na ruinu a čekali, až zmizí z povrchu země, dnes buzerují a pokutují člověka, který stavbu zachránil svojí prací a penězi. Český památkářský přístup.

Z. Paldus 30.7.2019 6:40

Nejde o neschopnost našich památkářů ale o neschopnost úředníků, kteří je řídí. Grafiti je tu již delší dobu a posprejovaných památek přehršle, ale u každé se musí sejít komise, aby se poradila co s tím. Za tu dobu by už mohli pracovat pružněji a hlavně rychle. Aby se barva nestačila vcucnout do památky hluboko a aby se nemusel najít někdo, koho dnes hledá policie, kdo ono posprejované místo neodborně avšak rychle odstraní.

J. Kotala 30.7.2019 7:19

je to tak ráno se to mělo už čistit.


Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...