Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. listopadu 2019 10:30, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Lunatičtí kádrováci. Okupační stávka se nepovedla, ale odhalila choutky

Rektor Zima (vlevo) se s protestujícími v sídle univerzity v Karolinu setkal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor Zima (vlevo) se s protestujícími v sídle univerzity v Karolinu setkal. | foto: ČTK

PRAHA Demonstrovat na univerzitní půdě za klima a proti rektorovi Tomáši Zimovi, který byl členem KSČ do roku 1990 a který chtěl „prodat univerzitu Číňanům“, je snadné. A přeci to lze zvrtat, navíc těsně před třicátým výročím listopadového sametu. Demonstrující studenti se jistě cítí neméně oprávněni jako jejich předchůdci v listopadu 1989, strhnout však na svou stranu veřejnost, ba ani většinu kolegů se jim nepovedlo.

Inu, když už chcete bližní moralizovat a kádrovat, musíte být připraveni na to, že vás bude okolí kriticky posuzovat. Žel demonstrující se chovali natolik chaoticky, že vedení fakulty, ačkoli stávce nekladlo žádné překážky, nemělo první den do večera s kým jednat. Pak už se demonstrující vzpamatovali. Každopádně jako ukázka chaotické přímé demokracie stávka nemohla zafungovat negativněji.

Je roztomilé, když dnešní studenti srovnávají situaci s tou před třiceti lety, ale před třiceti lety byl takový nedělňátkovský přístup k demonstracím nemyslitelný. A že něco málo na fakultě demonstranti poškodili či rozmlátili? To by se nemělo zveličovat, je to normální, stává se to a dělo se to při demonstracích vždy. Netaktický je způsob, jakým se demonstranti (a bylo jich jen pár desítek) konfrontovali s rektorem Zimou. Ve zkratce: odstup, nebo zemři, bavit se s tebou nebudeme. Výsledný dojem – studenti o argumenty nestáli, chtějí slyšet jen sebe. Podle toho demonstrace dopadla. I tento „dialog“ lze ale též chápat jako demonstrační folklor.

Horší je „logika“, se kterou kádrují demonstrující firmy, jež smějí a nesmějí přispět univerzitě. A nejde tu prosím o jednu konkrétní firmu, ale o princip. Prý je nepřijatelný sponzoring Home Creditu, protože jeho majitel Petr Kellner sponzoruje též Institut Václava Klause a Václav Klaus popírá klimatickou změnu. Ano, to už jsme zažili, i na univerzitě. Tebe, milý uchazeči, nepřijmeme, protože děda byl kulak a tví rodiče nejsou ve straně. Vítejte ve světě aktivistů.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

J_Nový 11:12 15.11.2019
M. Nespor Ano, to jsou otresni pomatenci. 12:42 15.11.2019

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.