Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Miloš sjednotitel. Prezident využil policejní krizi k zvýšení vlivu

Český prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA V průběhu krize okolo reorganizace policie se prezidentovi Miloši Zemanovi daří naplňovat – možná vůbec poprvé – slib, který dal, tedy být sjednotitelem a harmonizátorem společnosti. Děje se tak sice asi proto, že prezident si spočítal, že ani předčasné volby, ani rozpad vládní koalice nijak nenapomohou zlepšení situace (ani té jeho), ale prezidentova motivace nám může být v tomhle okamžiku lhostejná.

Je zřejmo, že Miloši Zemanovi se podařilo v prezidentských volbách zvítězit proto, že se opíral o tradiční struktury, jak říká Andrej Babiš matrix, tedy jmenovitě šíbry kolem SPOZ, lánské pučisty z ČSSD či lobbisty typu Miroslava Šloufa.

Na druhé straně však též velice obratně využíval protikorupční rétoriku a její exponenty a velmi dobře si rozuměl s Andrejem Babišem. Dvěma vládním rivalům, tedy ČSSD a ANO, kteří se nemohou domluvit na fungování policie, tedy bylo určeno prezidentovo výhružné „zavrčení“, že mu ústava dává volnost v tom, koho pověří sestavením vlády.

Slova zdůrazňující, že tato koalice má dovládnout do řádného termínu voleb, byla tedy přáním vysloveným téměř s dikcí rozkazu. Navíc ani koaliční strany se k pádu vlády nehrnou a ministerské kanceláře nechce opouštět skoro nikdo.

Válka o policii se v souladu s dohodami přesune do Poslanecké sněmovny a především do předvolební kampaně. Od tohoto tématu si slibuje notnou popularitu hlavně ANO, takže nemůžeme čekat zmírnění jeho rétoriky.

Naopak se zklidněním situace počítat můžeme v otázce reorganizace silových složek, vše by se mělo řešit jen mezi těmi, kterým přísluší pravomoci, a pokud byl učiněn slib, že všechny připomínky státních zástupců budou zapracovány, mohla by se uklidnit i „protikorupční fronta“.

Trio prominentních státních zástupců je snad dostatečnou zárukou i pro ni. Naopak, na občanské komise, které by kádrovaly policejní sbor, není v téhle chvíli ochoten přistoupit nikdo. Odcházející policisté byli opakovaně vyzváni k návratu, což mohou stále učinit. Další průběh záleží hlavně na nich

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...