14. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Místní či náplava. Do Senátu vždy nepostoupí importované hvězdy

Ministr kultury Daniel Herman v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Daniel Herman v Karlových Varech. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Senátní obvod Chrudim přitahuje zajímavé souboje, svého času (2000) zde kandidoval Miroslav Šlouf jako šéfporadce premiéra Miloše Zemana proti Petru Pithartovi. Přestože pan Šlouf měl obrovskou a nákladnou kampaň i podporu předsedy vlády, neuspěl.

Letos se o mandát utkají neméně atraktivní zájemci. Nejznámější politik z celorepublikového pohledu je Daniel Herman, bývalý ministr kultury a od května loňského roku místopředseda KDU-ČSL. Možná chce vyrazit právě v Pithartových stopách, protože ten zde na kandidátce lidovců získal mandát poprvé v roce 1996 a pak ještě dvakrát (2000 a 2006). Další relativně známou uchazečkou o senátorské křeslo je Lucie Orgoníková, bývalá mluvčí ČSSD i vlády a představitelka jedné z politických dynastií (její matka seděla za různé strany ve sněmovně dvacet let). Je otázkou, zda paní Orgoníková zapůsobí na voliče v kraji jako jedna z nich (narodila se v Havlíčkově Brodě), anebo jen jako stranická náplava.

V tomhle punktu to bude mít rozhodně jednodušší kandidát ODS. Jan Tecl jako dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu rozhodně nemusí předstírat, že do kraje patří. Kandidát ANO Petr Novák coby trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové je sice známý, ale když kandidoval před čtyřmi lety, v rodišti své svěřenkyně skončil v prvním kole až čtvrtý. Navíc bude mít Novák konkurenta „z oboru“, známého hokejistu Vladimíra Martince, kandidujícího za SNK ED.

Troufám si odhadnout, že v tomto obvodu rozhodne první kolo. Pokud postoupí nelevicový kandidát, ODS či lidovec, pak má velkou šanci na mandát. Ve druhém kole totiž bude převládat taktika negativního výběru, a celostátně navíc neoficiální koalice všichni proti ANO. To jsme zažili již několikrát, když vznikaly koalice proti tehdy nejsilnější ČSSD či ODS. Záměr vytvářet ze Senátu protiváhu sněmovny volič vzal za vlastní již dávno. Neznámým faktorem je zde především místní popularita v obvodu, zda jeden „nounejm“ neosloví víc voličů než někdo, kdo byl stokrát v televizi.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz