23. června 2013 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Modrá personální bída

Koalice se shodla, že ODS už netrvá na tom, aby místo předsedy Sněmovny obsazovali občanští demokraté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koalice se shodla, že ODS už netrvá na tom, aby místo předsedy Sněmovny obsazovali občanští demokraté. | foto: ČTK

Kopnout si do ODS, když už i její preference se propadají do nevídaných hlubin, nevyžaduje žádné úsilí ani odvahu.

Přesto nelze brát výhrady TOP 09 k nepřítomnosti konkrétního kandidáta na funkci předsedy Poslanecké sněmovny jako samoúčel. Nechme stranou řeči o parlamentní demokracii z tiskového prohlášení strany a dívejme se na problém mocenskou optikou - při jednání o sestavování vlády má předseda dolní komory třetí pokus, a proto je prozíravé, aby to byl člověk zároveň schopný i loajální.

Pan Kalousek si nepochybně pamatuje, jaké patálie si ČSSD nadrobila, když v roce 2006 lehkomyslně zvolila do čela sněmovny Miloslava Vlčka; ten měl komoru vést jen pár týdnů, ale ve funkci se mu zalíbilo natolik, že jej strana vykopla teprve po několika skandálech těsně před parlamentními volbami 2010.

Občanští demokraté se ani nepokusili předstírat, že by někoho na osiřelou funkci měli, a rovnou ji věnovali TOP 09 - nevídané a jako indikátor stavu modré strany alarmující. Každopádně jsme tímto opět trochu blíž předčasným volbám.

K TÉMATU:

Ne že by podpora koalice byla ze strany topáků nějak věrolomná, označme ji raději za pragmatickou. Pokračování stávající koalice budou hájit jen do té doby, dokud vše půjde hladce, a na to při současné kondici ODS nelze příliš spoléhat. Potom už budou vázáni jen vlastními zájmy a ty nejlépe fruktifikují prostřednictvím předčasných voleb, dokud se ODS nevzpamatuje.

Vrchní stratég Kalousek si velmi dobře pamatuje na efekt prezidentských voleb, kdy mnozí voliči ODS se skřípěním zubů podpořili konkurenčního kandidáta, když viděli, že ten jejich je beznadějný. Spoléhat na opakování tohoto vzorce nelze, nicméně pomoci ohlodat elektorát konkurentů na tvrdé jádro to může.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky