26. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Monopol na pravdu. ‚Letenští‘ nové přívržence získají jen zdrženlivostí

„Chceme znovu motýle,“ lidé svými transparenty reagují na nedávné výroky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Chceme znovu motýle,“ lidé svými transparenty reagují na nedávné výroky... | foto: Reuters

Radost nad počtem demonstrujících leckomu poněkud zakalila úsudek. Předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala vydává účastníky letenské demonstrace (více než 250 tisíc lidí) za většinu občanů, které se nelíbí vláda. Připomeneme panu profesorovi, že jen ANO získalo ve volbách milion a půl hlasů, a tedy i „většina voličů“ by byla poněkud hysterická hyperbola.

Jeden z vedoucích představitelů Milionu chvilek Benjamin Roll hned po demonstraci nabídl vládě řešení v podobě pokračování koalice bez Andreje Babiše. S tímto výsledkem by prý byl on spokojen. Nadšeně se k demonstraci vyjadřoval pro Český rozhlas například i historik Igor Lukeš, prý viděl velký počet chytrých, statečných, aktivních, úspěšných a spokojených (sic!) občanů.

Asi si to nikdo z citovaných neuvědomoval, ale tato vyjádření mohou působit stejně arogantně jako odsudky Václava Klause staršího či prezidenta Zemana vůči účastníkům demonstrace. Jako kdyby lidé, kteří s demonstranty nesouhlasí, nebyli dobrými, či dokonce plnohodnotnými občany. 

Naznačil to třeba pan Lukeš, když hodnotil voliče těch politiků, kteří jsou mu nemilí, jako ty, „co jsou v 21. století ztraceni, zmateni modernitou a svět, ve kterém žili jejich prarodiče, rodiče a oni jako děti, jim protéká mezi prsty“. Cožpak nemůže být vzestup protestních populistických stran legitimní reakcí na nefunkční politiku těch tradičních?

Mediální elity jsou v naprosté většině přívrženci demonstrantů a referování podle toho vypadá. Odpůrci demonstrací jako by neexistovali. Nutno říci, že též proto, že se mnozí neozvou, třeba z obav, aby se nestali obětí lynče na sociálních sítích. Každého nepohodlného je totiž dovoleno odbýt elitním „argumentem“, že nesouhlasit s demonstranty může jen osoba s koblihou místo mozku nebo troll placený Moskvou. Takže média se předhánějí v nadšeném tónu a spolu s demonstrujícími přispívají k ještě větší polarizaci společnosti.

Střízlivost se nenosí. Nicméně pokud se odpůrci Andreje Babiše povezou podobným způsobem na vlně vlastní sebeutvrzující euforie a neutlumí agresivní rétoriku, může se stát, že Babišovi jen naženou voliče.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 37 000 - 40 000 Kč