Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Monopol na pravdu. ‚Letenští‘ nové přívržence získají jen zdrženlivostí

Demonstrace na Letné, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na Letné, ilustrační foto. | foto: Reuters

Radost nad počtem demonstrujících leckomu poněkud zakalila úsudek. Předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala vydává účastníky letenské demonstrace (více než 250 tisíc lidí) za většinu občanů, které se nelíbí vláda. Připomeneme panu profesorovi, že jen ANO získalo ve volbách milion a půl hlasů, a tedy i „většina voličů“ by byla poněkud hysterická hyperbola.

Jeden z vedoucích představitelů Milionu chvilek Benjamin Roll hned po demonstraci nabídl vládě řešení v podobě pokračování koalice bez Andreje Babiše. S tímto výsledkem by prý byl on spokojen. Nadšeně se k demonstraci vyjadřoval pro Český rozhlas například i historik Igor Lukeš, prý viděl velký počet chytrých, statečných, aktivních, úspěšných a spokojených (sic!) občanů.

Asi si to nikdo z citovaných neuvědomoval, ale tato vyjádření mohou působit stejně arogantně jako odsudky Václava Klause staršího či prezidenta Zemana vůči účastníkům demonstrace. Jako kdyby lidé, kteří s demonstranty nesouhlasí, nebyli dobrými, či dokonce plnohodnotnými občany. 

Naznačil to třeba pan Lukeš, když hodnotil voliče těch politiků, kteří jsou mu nemilí, jako ty, „co jsou v 21. století ztraceni, zmateni modernitou a svět, ve kterém žili jejich prarodiče, rodiče a oni jako děti, jim protéká mezi prsty“. Cožpak nemůže být vzestup protestních populistických stran legitimní reakcí na nefunkční politiku těch tradičních?

Mediální elity jsou v naprosté většině přívrženci demonstrantů a referování podle toho vypadá. Odpůrci demonstrací jako by neexistovali. Nutno říci, že též proto, že se mnozí neozvou, třeba z obav, aby se nestali obětí lynče na sociálních sítích. Každého nepohodlného je totiž dovoleno odbýt elitním „argumentem“, že nesouhlasit s demonstranty může jen osoba s koblihou místo mozku nebo troll placený Moskvou. Takže média se předhánějí v nadšeném tónu a spolu s demonstrujícími přispívají k ještě větší polarizaci společnosti.

Střízlivost se nenosí. Nicméně pokud se odpůrci Andreje Babiše povezou podobným způsobem na vlně vlastní sebeutvrzující euforie a neutlumí agresivní rétoriku, může se stát, že Babišovi jen naženou voliče.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...