Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vypouštění odpadu do řek je sebevražedné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zní to jako zlý vtip, ale vtip to rozhodně není. Vltavu v Praze mohou znečišťovat výletní lodě svým fekálním odpadem, což je patrné a měřitelné zejména v létě, kdy má řeka méně vody. Jak se ukazuje, čím dál častěji naše snaha o čisté životní prostředí naráží na dříve nepředvídané překážky.

Což o to, výletní lodě v metropoli, které reprezentují velice výnosný byznys, je možné nejen regulovat, ale i postihovat, takže máme naději, že vypouštění fekálií do Vltavy skončí. Tenhle stav asi nikoho o život ani o zdraví nepřipraví, ale zároveň v nás neposílí pocit, že draze budované čističky k něčemu jsou. Přitom jejich přínos je nedoceňovaný, kvalita vody v řekách se zlepšuje, a také proto mohli experti zjistit, že Vltavu v Praze znečišťují výletní lodě.

S čím si však poradíme daleko hůř, jsou chemikálie do řek a do vody vůbec (včetně té podzemní) splavované vinou našeho intenzivního a chemizovaného zemědělství. Množství škodlivých látek, jež jsme schopni detekovat, přesahuje naše možnosti vodu čistit. Ne snad že by neexistovaly technologie, ale jsou tak drahé, že na to zkrátka nemáme. Existuje ale šance, že v případě některých látek může technologie zlevnit.

Do budoucna bychom měli postupovat podobně „nechytře“ jako u fekálií. Nejjednodušší je usilovat o to, aby se znečištění do vody ani do půdy vůbec nedostalo, a to platí i o hormonech, antibiotikách, pesticidech, těžkých kovech, mikroplastech či zbytcích farmak určených lidem i zvířatům.

Zkrátka na elementární pravidla prověřená staletími bychom neměli zapomínat. Budeme-li si, obrazně řečeno, močit do studny, můžeme si za vše sami.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...