Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Někteří kandidáti opozice vyznívají jako vtip

Hejtman Martin Půta. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Piráti a Starostové představili veřejnosti své kandidáty na ministry. Je to sympatické gesto, voliči si budou moci jednotlivé politiky spojit s konkrétní agendou a navíc koalice množstvím nominovaných (43 osob) chce dát najevo, že netrpí personální nouzí. A ještě ke všemu to nikoho k ničemu nezavazuje, teprve po volbách rozhodnou koaliční jednání vítězných stran.
  8:00

Tahle zbraň je však dvousečná. Začněme u dostatku osobností, drtivá většina čekatelů na ministerský post už nějakou funkci má a nelze očekávat, že za ni bude adekvátní náhrada. 

Například hejtman Půta se sice může stát ministrem dopravy, ovšem dopady na STAN v Libereckém kraji to mít bude. Zkrátka hojnost je jen zdánlivá. Někteří kandidáti jsou totiž mimo koalici nepřijatelní, například pan Wagenknecht jako ministr financí. 

Další nevýhodou ministerského coming outu je omezené použití kandidáta. Takový Ondřej Dostál se mohl tvářit jako nezávislý expert, ale když už veřejnost nyní nepochybuje o tom, že chce být ministrem zdravotnictví za Piráty, bude jeho kritické výroky posuzovat mnohem opatrněji. Jinde může výběr z více kandidátů odstrašovat, ministr kultury v osobě šéfa Pražského jara Romana Bělora je kompetentní nabídka, ovšem senátor Smoljak či místostarosta Prahy 6 Lacina mohou leckoho spíš vyděsit a možná i odradit. Dalším vedlejším produktem ministerské přehlídky je informace, že koalice pomýšlí zvyšovat počet ministerstev minimálně o resorty informatiky a záležitostí Evropské unie. Opravdu potřebujeme nová ministerstva?

Ani tyhle námitky nemusejí znamenat, že představení resortních expertů byla chyba nejsilnějšího opozičního uskupení. Bude totiž záležet především na tom, jak se budou noví „ministři“ chovat a zda se v dané problematice orientují, v lepším případě i jakou ukáží koncepci. Je pěkné, že nám opozice servíruje „ideální“ kandidáty, avšak pokud se po volbách rozhodne opět trucovat v opozici, nepohneme se. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!