Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Nestojíme o vakcínu. Koronavirus nás prozatím moc nevystrašil

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Vracíme se, či nevracíme k normálu? To je především otázka naší psychiky a odpovědět na ni můžeme až časem. Avšak cosi nám mohl napovědět průzkum agentury Median pro veřejnoprávní rozhlas. Nepatrná většina dotázaných (51 procent) si myslí, že virová krize ještě není za námi, což odpovídá nejen odhadu odborníků, ale též typické národní skepsi, nevíme, co přinese podzim.

Stejně, tedy téměř rovnoměrně, jsme „rozpůleni“ v otázce, zda jsme, či nejsme ochotni v budoucnu nosit roušky. Mírná převaha ochotných (52 procent) odpovídá počtu skeptiků očekávajících další vlny virové nákazy.

Nejzajímavější odpovědi se tazatelům dostalo na otázku, zda by se člověk nechal proti viru očkovat – tedy kdybychom měli vakcínu k dispozici. Zatímco 49 procent by se očkovalo, celých 43 procent nikoli. A to je rozhodně překvapení.

Představte si, že je tu prostředek, který by nám umožnil i v případě virové nákazy víceméně normálně fungovat a neumrtvit celou ekonomiku a školství, přitom více než dvě pětiny lidí jej odmítají. V tomto ohledu se opět blížíme předvirovému normálu, kdy velké množství lidí vidí v očkování zlo. Odmítačské postoje kontrastují s tím, jak jsme se chovali během největšího náporu epidemie, tedy velmi disciplinovaně – ve srovnání s některými evropskými národy.

Je tedy před námi další válka o vakcínu, v tomto případě koronavirovou? Patrně ne, přestože vrátí-li se virus na podzim, naše reakce nemůže být stejná, jsme totiž lépe připraveni a máme i chytrou karanténu, a proto nebudou opatření tak drakonická. Přesto se i nynějším pochybovačům ukáže, že návrat do světa předkoronavirové bezpečnosti nebude ani rychlý, ani snadný a že vakcína může být mocným pomocníkem. „Vtip“ dosavadního odmítání očkování byl v tom, že nikdo nebyl za podobné postoje penalizován jinak než případnou správní pokutou a úřední šikanou. Koronaviroví odmítači by mohli narazit tvrději, třeba na zákazy vstupu.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!