Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: O nejčistšího z prezidentských kandidátů

Názory

  12:14
V průběhu prezidentské kampaně se ukazuje, nakolik je (ne)průhledná. Vlastně nás ani nepřekvapuje, když zjišťujeme, kdo a jak „využívá“ mezery v pravidlech.

11 osobností, které se ucházejí o prezidentskou funkci. foto: Koláž: Josef Blaho

Výrazem hodně omezeného přístupu k věci je pak žebříček, kterým nás oblažila Transparency International (TI). V něm například Táňa Fischerová prohrává v transparentnosti s takovým Milošem Zemanem o koňskou délku. Jak to? Přelévá Fischerová peníze z pochybných účtů přes svou stranu/hnutí? Nikoli, mechanickým vyhodnocováním odpovědí na několik otázek dospěli experti k nesmyslnému žebříčku, jehož výpovědní hodnota je nulová.

Dotazník má podobný smysl jako ptát se ve výkupně sběru prodávajícího, zda kovy, které nabízí, neukradl. Každý dotázaný odpoví samozřejmě záporně, ale za poctivce je vyhodnocen jen ten, jenž odpověděl spisovně. Po tom, co se za odpověďmi skrývá, v TI nikdo nepátral. Že paní Fischerová je čistší co do úmyslů i zdrojů než žebříčku kralující Jan Fischer, musí být jasné každému, kdo není mistrem sportu ve skoku na špek.
Doufejme jen, že jiné žebříčky vypracované touto organizací nejsou vedeny podobnou „logikou“.

Takové totiž postačí za důkaz tvrzení, že staří Egypťané znali bezdrátovou telegrafii, fakt, že se z doby starověkého Egypta nezachovaly žádné dráty.
Při hodnocení kandidátů užívejme mozek, buďme velmi obezřetní a zvažujme též jejich minulost. Už staří latiníci věděli, že liška mění srst, nikoli zvyky.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!