Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: O Slunečníku, Měsíčníku a Hřibovi. Komunální Praha porodila státníky světového formátu

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Zdeněk Hřib. | foto: ČTK

Na začátku filmové pohádky Princ a Večernice (podle námětu Boženy Němcové) hlavní hrdina princ Velen zažene pouhou výhrůžkou zlého čaroděje Mrakomora a přitom si nepovšimne, že záporný hrdina se nelekl jeho, ale mocných švagrů, kteří se princovi zjevili za zády.

Pohádky bývají natolik jednoduché, že je pochopí i děti, a mohli by to tudíž zvládnout i pražští facebookoví politici. Mnohé výroky věnované konci druhé světové války a osvobození v roce 1945 ukázaly, že někteří odmítají – nebo nejsou schopní – přemýšlet o historii v souvislostech.

Například primátoru Hřibovi by bylo třeba vysvětlit, že Vlasovova armáda proti nacistům v Praze nebojovala ve vakuu. Že na západě na demarkační linii (na našem území) stáli američtí vojáci a z východu a severu ku Praze spěchala Rudá armáda; přes to všechno umírali lidé až do 11. května. Tvrdit tedy například, že Prahu osvobodili vlasovci a vojáci Rudé armády nenesli hlavní zásluhu na jejím osvobození, je na úrovni výroku, že miliony mrtvých rudoarmějců mimo území tehdejšího Československa se nepočítají. Ale pan primátor to určitě nemyslel zle, on to jen nedomyslel.

Určitě by stálo za to nahlížet pohádkovou perspektivou i na některé dřívější zahraničněpolitické akce pražských komunálních politiků. K verbálně velice ostře formulovaným výpadům proti státům, které tito politici považují za nepřátelské (Čína a Rusko), je potřeba úplně jiné množství odvahy, jestliže žijete v srdci země, která je pevnou součástí NATO a EU, než kdybyste bydleli mimo tento bohatý a bezpečný region.

Rozhodně není zbytečné našim komunálním hvězdám z Prahy připomínat, že ač se sami cítí státníky téměř světového formátu, mimo svou vlastní facebookovou bublinu vypadají častokrát jako sebestředná rozmazlená princátka.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.