7. listopadu 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Odboráři u Chlumce. Stávka škol rozhodně veřejnost nevyburcovala

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zpackaná, nebo úspěšná? O včerejší stávku učitelů se přel ministr školství Plaga s odboráři. Přebíjeli se přitom počty protestujících škol. Zatímco ministerstvo počítalo jen ty opravdu zavřené či s omezenou výukou, odboráři připočítávali i školy, které vyučovaly bez omezení a stávku podpořily jen verbálně.

Shrnutí odboráře Františka Dobšíka je ale výmluvnější než handrkování o čísla, ministr by prý měl být znepokojen, i kdyby stávkovaly jen desítky škol. Tedy odborář mimoděk uznal, že stávka neuspěla. Pravdu měl v jediném ohledu, počet škol není pro úspěch stávky určující.

Proč se stávkuje? Nejčastěji proto, aby stávkující upozornili na nějaký velký problém, případně aby podpořili svůj požadavek. Cílem může být též informování veřejnosti a získání ji pro věc stávky. Získali odboráři českou veřejnost? Nezískali. Podařilo se jim obměkčit vládu? Ani náhodou.

Opozice se stávky pochopitelně chápe jako příležitosti oslabit vládu. Odboráře podpořil například Jiří Pospíšil nápadem, aby se zrušily slevy jízdného pro seniory a studenty a ušetřené peníze putovaly do školství. A proč ne do zdravotnictví či na sociální problémy? Protože byli učitelé zrovna po ruce. Věru ukázka, jak přemýšlí opozice systémověji než Babiš. Odboráři se mají ještě scházet s parlamentními stranami, aby je přesvědčili o své pravdě. Ale i kdyby se jim podařilo opozici získat, což není vůbec jisté, a angažovat na svou stranu též ČSSD, dostali by jen dvě procenta, která nyní dostat mohou a nemusejí, tedy by se o žádné navýšení prostředků na platy učitelů nejednalo ani náhodou.

Odboráři jsou v choulostivé situaci, narychlo svolali stávku, kterou měla podpořit polovina škol, a to se nestalo (i podle svědectví odborářů). Příště tedy bude ochota učitelů stávkovat spíš menší než větší a to zanedbáváme škody, které vznikly tím, že učitelé naštvali rodiče, kteří si museli vzít třeba dovolenou. Je věru zvláštní, jak dokážou být odboráři v boji za své zájmy nevšímaví, až asociální.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...