Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Okamurova agentka. Paní Šojdrové se její snaha pomáhat opět vymkla

Názory

  6:00
PRAHA - Ministru vnitra Janu Hamáčkovi není co závidět, počátkem března totiž bude jednat s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) o seznamu dětí, kterým tato politička chce pomoci převozem do Česka.

Michaela Šojdrová. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Paní europoslankyně v úterý ve Štrasburku oznámila, že má seznam zatím jen 14 dětí z předem slíbených padesáti. Nevíme, protože paní Šojdrová na opakované dotazy v rozhlase neodpověděla, dle jakých kritérií byl seznam sestaven. Víme, že jsou na něm děti ze Sýrie, Afghánistánu a Maroka. Ani to, zda by měly tyto děti v Česku pobývat natrvalo, nebo zde naleznou jen krátkodobý azyl před repatriací, nevíme. Ani paní Šojdrová to neví. Ona o dětech jistojistě ví jen to, „že se za tři měsíce naučily řecky“.

Tomio Okamura okamžitě paní Šojdrovou nařkl z toho, že si dělá reklamu před volbami. Ale to je evidentní nesmysl. Za prvé, snahou přivézt na naše území třeba jen dětské uprchlíky vyvolá paní Šojdrová hlavně značný odpor u přestrašené veřejnosti. A za druhé, takhle mimořádně hloupě dělanou kampaň by si nevymyslela. Jeden by čekal, že politička přijde s nepochybným soupisem dětí, jejichž převoz nebude moci nikdo napadnout, a ne s vágními tvrzeními. Vždyť ani není jasné, zda seznam náhodou nesestavila řecká strana dle vlastní libovůle. Nevíme, proč jsou v něm právě tyto a nikoli jiné děti. Místo příkladného transferu dětí, na jehož konci by mohlo směrem kprotiuprchlicky naladěné vládě zaznít: „Vidíte, že to jde“, sledujeme soustavnou improvizaci a mlžení.

Paní europoslankyně momentálně vypadá spíš jako nepříliš bystrá osoba, která chce konat dobro, ale nerozmyslela si to dostatečně, tím pádem mnohem víc lidí svou činností popudí, než jich inspiruje k solidaritě. Její političtí soupeři ji mohou obviňovat z cynismu a citového vydírání, protože, přiznejme si to, věcně a konkrétně paní Šojdrová neargumentuje.

Lidí ochotných pomoci žije v Česku dost, ale potřebují vidět přinejmenším transparentní záměr.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...