Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Michal Horáček jako Old Shatterhand. Zatím příliš realisticky nehraje

Názory

  11:10
PRAHA - Anglické slovo sport v jednom z významů označuje zábavu. Přesně takhle, jako ušlechtilou kratochvíli gentlemanů, pojímá svou prezidentskou kandidaturu i Michal Horáček. Ne proto, že by kandidoval pouze „pro zábavu“, ale protože se zatím chová jak hrdina z románů krušnohorského moralisty Karla Maye.

Horáček během tiskové konference oznámil kandidaturu na prezidenta. foto:  Dan Materna, MAFRA

Člověk by čekal, že si nechá přivázat jednu ruku k tělu jen proto, aby v pozorovatelích nevyvolal pocit, že má při souboji nad soupeři výhodu.

V tom je problém Horáčkovy kandidatury: nepočítá s tím, že kampaň bude tvrdá a že protivníci k jeho dehonestaci použijí vše, co najdou. Ať už jde o hráčskou minulost, studium na Západě či jeho jistého druhu celebritnost. Horáček se sám necítí být součástí establishmentu, ovšem pro podstatnou část voličů jí je.

Byl přece mnohokrát v televizi, připravil mnohá představení, prodává nahrávky. To je pro voliče jistého typu jasné kritérium. A že není a nikdy nebyl součástí jakýchkoli politických či rozhodovacích struktur? To je informace, která je pod rozlišovací schopností voliče, jehož musí budoucí prezident také oslovit. Navíc hrál aktivní a podstatnou roli v listopadu 1989 – jak to, že tedy není součástí establishmentu?

Prezidentský kandidát Horáček opakovaně a sympaticky deklaruje, že ctí fakta a nehodlá se uchylovat ke lži. Jenže to samo k vítězství nestačí. Nepochybně je možné volby vyhrát a přitom nelhat, ovšem vyžaduje to úsilí jiného typu než vytříbené akademické debatní schopnosti. Většinový volič nepracuje s fakty, která podrobuje kritice, ale se zdáním.

Hudebník Michal Horáček.
Před sametovou revolucí se Michal Horáček živil také jako novinář.

Přidává-li kandidát sám sobě minusové body, pak asi dělá něco špatně. Proč se pan Horáček snaží všechny přesvědčit, že není kandidátem pražské intelektuální elity, a zároveň vystavuje na odiv, že mu radí slovenská herečka a diplomatka Magda Vášáryová?

Jako každý, kdo chce oslovit veřejnost, musí mít i prezidentský kandidát (případně alespoň jeho tým) povědomost o tom, že tahle dáma jej tlačí do pozice přezíravého intelektuála. Svým nešťastným moralizováním o uprchlících si herečka pohněvala nemalou část voličstva. Jinak řečeno, chce-li pan Horáček zvítězit, měl by hledat mezi herci podporovatele spíš v typech jako Miroslav Donutil či Bolek Polívka. U nich se sice nedá ušlechtile meditovat nad tím, co kandidátovi poradili, avšak tihle pánové by popularitu jakéhokoli kandidáta řádně vyztužili. O ni jde v přímé volbě především.

Nemá-li Michal Horáček zůstat u akademického elektorátu, musí zapomenout na snobismus.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!