4. října 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: On-line asketové. Mladí nejsou horší ani lepší, jsou hlavně jiní

Hrající si mladík - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrající si mladík - ilustrační foto. | foto: ČTK

Ty mladý jsou dneska hrozný, nekouřej, nepijou a drogy jim nic neříkají, no není to úpadek? Ano, dříve narození uvyklí skuhrání, že nic není jako dřív, musejí být zklamáni, ostatní z takových zpráv musejí mít radost. Zkuste se vážně pohoršovat nad tím, že dnešní mladí tolik neholdují neřestem, jež ničily zdraví a život předchozích generací.

Co na tom, že změnu životního stylu nevyprovokovala žádná geniální státní politika, ale technologický pokrok. Fakt, že si nastupující generace neničí zdraví, je nesporný a plakat nad ním budou jen tabáčníci, kořalečníci a drogoví dealeři.

Ano, narůstající obezita může souviset s oblibou mobilních telefonů, sociálních sítí a stále rozšířenějším trávením volného času o samotě. Nicméně trend tloustnutí je pozorovatelný i u technologiemi „nezkažených“ starších ročníků. Sociální sítě mají nepochybně i negativní dopady na generaci online, na jejich návyky, na psychiku, způsob myšlení.

O některých víme, jiné se teprve objeví. Postavit ale tyto technologie na úroveň alkoholu či tabáku rozhodně nelze. Mladí mají možnost volby a nesáhli po alkoholu, drogách, nezajímá je televize, diskotéky... Zkrátka tradiční a vyzkoušené „úniky“ starších generací už nejsou lákavé.

Jsme pro mladé jako z vtipu: když ještě nebyla televize, tak lidé večer seděli doma a koukali do zdi. Úplně stejně můžeme uplatnit zpětný pohled na generace předinternetové a starší. Naši předrozhlasoví offline předkové si nepochybně víc povídali, četli, zpívali a trénovali fantazii. Nám se to může zdát idylické, ale vrátit se k tomu nelze.

Tím, že leckdo chce mladé odstřihnout od internetu, je nespasí, ani je nedonutí k pohybu na zdravém vzduchu. Efekt bude podobný, jako když vyhlásíte večerku vášnivému čtenáři – skončí s knihou a baterkou pod peřinou.

Co nás nemine, je například střet se sociálními sítěmi jako prostorem, který stimuluje i to horší v každém z nás a který amplifikuje nejrůznější patologie, šíří dezinformace či negativismus. Ale to není problém mladých.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!