Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: ‚Makání‘ s pachutí. Paní Kleslová přibližuje ANO k ostatním partajím

Názory

  12:05
PRAHA - Když se dvě perou, třetího bolí hlava – takto bychom mohli modifikovat české přísloví na aktuální dění v hnutí ANO. Zatímco minulý týden v noci na středu pražští zastupitelé pod patronací stranického předsedy Andreje Babiše vyhlásili smír, válka v Praze zuří dál.

Radmila Kleslová foto: MAFRA - Michal Růžička

Chvilku to mohlo vypadat, jako by vše směřovalo k pokračování koalice. Primátorka Krnáčová se sešla s „neposlušným“ náměstkem Stropnickým, problém metropolitních taxikářů řešil vicepremiér a ministr financí osobně, jaksi za paní Krnáčovou.

Jenže už se opět nedaří, ČSSD ve středu navrhla odebrat náměstku Stropnickému další kompetence a v hlasování to prošlo (primátorka se zdržela). Od ČSSD jako nejslabšího koaličního partnera se iniciativa bořící koalici jeví jako činnost nepochopitelná, ale jen do té doby, než si uvědomíme, že jedná v dohodě s částí ANO. Další existencí koalice se ve čtvrtek zabývali koaliční partneři déle než tři hodiny absolutně bezvýsledně. Kdyby na paní Kleslovou (rivalku primátorky Krnáčové) v minulých dnech bývalý náměstek ministra financí Wagenknecht nepropíchl, že dostává od ČEZ už 15 let až 100 tisíc měsíčně, mohli bychom říci, že se jí politicky daří výtečně.

Z takového vývoje aby se předseda hnutí zcvokl – nemůže zde uplatnit své manažerské dovednosti (vyhodit špatného politika nelze) a navíc ho dohání minulost jeho vlastních lidí. Potíž s odměnami má vedle paní Kleslové i europoslanec Pavel Telička, od svého bývalého zaměstnavatele odešel s výslužkou 3,6 milionu korun. Vše by bylo bez kazu, kdyby nebyl tehdy jeho zaměstnavatelem Zdeněk Bakala, momentálně pro hnutí ANO veřejný nepřítel číslo jedna. Co hůř, „arcilotrovi“ pomáhal pan Telička umetat cestičku v Bruselu právě v kauzách, které jsou nyní předmětem pohoršení.

Lze samozřejmě zrušit smlouvu paní Kleslové a firma ČEZ může říci, v čem konkrétně služby spočívaly. Nicméně ani poukaz na to, že byla v té době členkou ČSSD, nevyjasní její vztah s firmou. Můžeme si myslet, že pro tuto dámu platí jako pro mnoho jiných, že politika je jen pokračování podnikání jinými prostředky, čímž ono ve straně tolik oblíbené „makání“ získává nepříjemnou pachuť. V kauze Kleslová v ČEZ se navíc vicepremiér Babiš nemůže příliš hlasitě angažovat též proto, aby se vyhnul nařčením, že byla celé roky ve firmě jeho agentkou. Paní Kleslová možná hraje od počátku jen a pouze na sebe, avšak v politice to předsedu nijak nevyviňuje.

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Mohlo by vás zajímat