Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Paroubek ODS

Zleva místopředseda ODS Alexandr Vondra, předseda senátorského klubu strany Richard Svoboda a předseda ODS Petr Nečas 15. října na briefingu po zasedání Výkonné rady ODS.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva místopředseda ODS Alexandr Vondra, předseda senátorského klubu strany Richard Svoboda a předseda ODS Petr Nečas 15. října na briefingu po zasedání Výkonné rady ODS. | foto: ČTK

Jednu jistotu máme už před kongresem: ODS po něm nemůže být nová, a to v uvozovkách ani bez nich. V lepším případě uvidíme pokračování v klopýtavém pokusu o změnu.

Předseda Nečas, který pravděpodobně svou pozici uhájí, slibuje „novou vizi“, nazvanou Cesta k důvěře. Jenže jak může důvěru šířit politik, který je extrémně nedůvěřivý i ke svým nejbližším straníkům?

Ono se asi občanským demokratům těžko vysvětluje po volbách, ve kterých dostali brutální nakládačku, že žijí v nejlepším z možných světů. Přitom není zdaleka tak těžké uvědomit si, že pokud bude strana voličům nadále nabízet tytéž politické výkony a s nimi spojené persony, je marginalizace zaručena.

K TÉMATU

Jakkoli může Petr Nečas působit málo vůdcovsky, je politikem, který se o změnu pokouší a který ví, že jinak než pomalu a bolestně se strana nezmění. Slibuje-li někdo snadnou a rychlou obrodu, tak v nejlepším případě lže.

Nejhorší možnou budoucnost by si strana vybrala ve chvíli, kdyby v touze po nových lidech vytvořila svého modrého Paroubka – politika dostatečně prázdného, avšak mediálně zručného a bez skrupulí. S takovým lze lehce dovládnout do řádných voleb, ale nikoli už sestavit nějakou příští koalici.

A o všechny příští koalice budou na kongresu občanští demokraté bojovat, tedy pokud se nechtějí věčně mezi sebou hádat o to, kdo z nich je na světě nejpravověrnější.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!