25. června 2009 7:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Partnerství z děsu

Šéf ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) podává ruku předsedovi ODS Mirku Topolánkovi před vysíláním pořadu Otázky Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) podává ruku předsedovi ODS Mirku Topolánkovi před vysíláním pořadu Otázky Václava Moravce. | foto: Tomáš KristLidové noviny

Ani ČSSD, ani ODS nevyhrají volby tak, aby mohly vládnout v pohodlné koalici s menším partnerem. Navíc ani jedna ze stran neví, co se stále se prohlubující ekonomickou krizí. Nevěří vlastním receptům ani natolik, aby dokázaly přesvědčivě lhát voličům. Pro oba lídry je představa, že si někdo z nich za téhle mizérie zopakuje vládnutí a la Topolánek, hodně děsivá.

Topolánka i Paroubka sblížily jejich porážky. Oba vůdci musí totiž počítat s tím, že když v říjnu nezvítězí, půjde jim po funkci nemálo spolustraníků. Dalším vektorem, který je žene k dohodě, je Václav Klaus. Jeho sólování po pádu Topolánkovy vlády oba zaskočilo a nepochybně se vynasnaží, aby hradní pán podobnou příležitost již nepotkal.

Jestli se budou v průběhu tohoto a v polovině příštího roku ekonomické ukazatele stále zhoršovat, není pro oba vůdce pohodlnějšího řešení. Lze si jen zaspekulovat, zda by to s námi nechtěli dokonce sehrát tak, aby mohl dál vládnout „úředník“ Fischer a dvě největší strany by si porcovaly republiku za jeho zády.
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.