16. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Pětiměsíční kampaň. Voliče čeká jako nejsilnější emoce znechucení

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

Vítejte v pekle zaseklých politiků. Andrej Babiš chce být vyhozen z vlády a zároveň chce, aby za něj nastoupil člověk, kterého sám vybere. Bohuslav Sobotka chce Andreje Babiše z vlády vypudit, ale jeho nástupce by nejraději vybral sám. Prezident Zeman by klidně ministrem financí jmenoval kohokoli, ovšem jen kdyby nebyl Bohuslav Sobotka premiérem.

Víme jistě jediné, minimálně do úterka 23. května se budou koaliční politici pouze dohadovat mezi sebou a pak něco řekne orákulum jménem Ovčáček. Prezident si mezitím možná někoho pozve na konzultace. Vládní krize ale neskončí. Sledujeme hru o to, kdo má nejpevnější nervy a předvede nejobratnější marketing.

Prezident bude předstírat, že koná, Bohuslav Sobotka bude předstírat, že se chce domluvit a Andrej Babiš bude předstírat, že mu hrozně záleží na koalici. Oběma vládním hráčům musí záležet na tom, koho bude větší část voličstva považovat za viníka zmatku a průtahů. Proto budou oba pod největším tlakem. Oba musejí sledovat průzkumy, vyhodnotí-li občané jako viníka Babiše a jemu propadnou preference víc než Sobotkovi, pak ustoupí a první odejde z vlády i s rizikem, že „to bude na něm“. Dotkne-li se větší propad ČSSD, lze očekávat cokoli, včetně vnitrostranické likvidace premiéra.

Jedině Miloši Zemanovi nebude ani trochu vadit, kdyby se proti němu svolávaly demonstrace každý týden, právě naopak. Obsílkami s dotazy na Ústavní soud zajisté šetřit nebude, což mu bude zároveň i výmluvou k tomu, že by rád konal, ale čeká na ústavně posvěcený návod. Kéž by nás toho svatý Thomas More, patron politiků, ušetřiti ráčil.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz