Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Pevnost Ústí. Faktický zákaz stěhování chudých není řešení

Názory

  5:11
PRAHA - Ústí nad Labem a přilehlé Trmice se ve čtvrtek vyhlásily za bezdoplatkovou zónu. To znamená, že od 4.března nebudou ve městě vyplácet žádnému novému žadateli příspěvek na bydlení. Čistě teoreticky to sice zabrání dalšímu rozšiřování kšeftů s dotovaným bydlením, prakticky to ale představuje zákaz volného pohybu pro každého, kdo je na téhle dávce závislý.

Ústí nad Labem. foto: Wikimedia

ZVĚŘINA: Okamurova agentka. Paní Šojdrové se její snaha pomáhat opět vymkla

Do Ústí se napříště mají stěhovat jen bohatí, chudí mohou, jen pokud nebudou počítat se státním příspěvkem. Můžeme žel jen hořce vtipkovat, že krajská metropole se chce podobat Mostu (ten má bezdoplatkovou zónu na většině města již od listopadu) v naději, že o Ústí televize též natočí nějaký vtipný seriál. 

Můžeme se zlobit na regionální politiky za to, že řeší problém kšeftování s chudobou tak, že jej exportují za katastrální hranici obce, ale to je asi tak vše. Problém zdaleka přerůstá možnosti měst, stát sice hradí doplatky, nicméně nikdo nehradí městům „vedlejší škody“, například zhoršené životní podmínky pro obyvatele okolních ulic, nehledě na neprodejnost nemovitostí v okolí takových domů. 

Vedení města se tedy chce tím nejsnazším způsobem zalíbit obyvatelům-voličům. Města neřeší podstatu problému a osud těch, kdo putují po republice jako zdroj příjmů pro obchodníky s chudobou, nikoho nezajímá. Podobně jako municipality se chovají celostátní politici, moc rádi exportují problémy někam dál, nejraději do budoucnosti – ať to řeší někdo jiný a jindy.

Ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) sice tvrdí, že bezdoplatkové zóny odradí nově příchozí a přimějí majitele ubytoven tyto nemovitosti prodat. „Pak má město šanci ty ubytovny vykoupit a předělat na normální slušné bydlení. To je náš model a cíl.“ Město slibuje, že podobně jako v Brně zahájí projekt Housing first, ale má zatím jen čtyři byty, které situaci vÚstí rozhodně neřeší.

V problému by se měl začít vážně angažovat stát a nečekat, až začne mít problém čtvrtina republiky.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...