22. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Pionýři z Kladna. Necháme sociální bydlení dojít až ke kolapsu?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA IVETA LHOTSKÁ

PRAHA Zákaz budování ubytoven. Zní to jako čistá absurdita, nesmysl, ale město Kladno už nechce sloužit jako ubytovna pro Prahu. Samotné město má z takového stavu jen problémy, zatímco zisk inkasují jiní. A tak se od poloviny října v Kladně nepostaví jediná ubytovna, ani se na ubytovnu nepřestaví jediný dům. Tedy jen do té doby, než tenhle „vynález“ někdo napadne a případně zruší.

Dosud se město bránilo obchodu s chudobou tím, že vyhlásilo na svém katastru tzv. bezdoplatkovou zónu, což znamená, že nově příchozí nemají nárok na příspěvek na bydlení. Jenže krajský úřad toto opatření v březnu zrušil. Co zmůže město, třeba relativně velké, proti síle peněz a bez legislativní a finanční podpory státu? Nic.

Obecně lze říci, že absurdní a mnohdy zoufalý boj měst proti obchodu s chudobou je výsledkem dlouhodobé nečinnosti politiků na celostátní úrovni. Například zákon o sociálním bydlení měla na programu už předchozí koalice, současná též. A výsledek? Ministerstvo pro místní rozvoj má v plánu předložit návrh zákona v prosinci příštího roku. Tedy je velmi pravděpodobné, že tato koalice návrh nestačí protlačit legislativním kolečkem (a to i v nepravděpodobném případě, kdy by o návrhu panovala shoda). Po volbách zákon spadne pod stůl, protože nová reprezentace bude mít novou, „lepší“ koncepci.

Bydlení je nejpalčivějším problémem příštích let, bez solidní politiky podporující bydlení obyvatel této země si nelze představit ani zvýšení porodnosti, ani likvidaci vyloučených lokalit. Jenže politická elita stále vnímá problém jako okrajový a není ochotna se mu věnovat. A přitom dopady jsou už dnes bezprostřední i na obyvatele měst, kteří si do nedávna mohli myslet, že se jich to nijak netýká. 

Například v Ústí nad Labem se opakovaně objevuje epidemie hepatitidy a šíří se štěnice do té míry, že proti nim musejí zasahovat i v nemocnici, kam přivážejí pacienty z vyloučených lokalit. To je civilizační regres na úroveň devatenáctého století, který ovšem zdá se v centru nikdo nevidí.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...