26. května 2017 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Po katastrofě v průzkumech sociální demokraté hledají střídačku

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Všichni politici říkají, že průzkumy nečtou, nezajímají je. Výzkumníci se často pletou a politici jim to zazlívají, nicméně jsou situace, kdy průzkumy fungují jako varovná kontrolka. A zkuste být dnes členem ČSSD a dělat, že propad na 14 procent v jednom z průzkumů nic neznamená. Zvláště poté, co premiér rekonstrukcí vlády odstartoval koaliční krizi, která zjevně poškodila všechny zúčastněné.

Dá se na takový trend reagovat ještě bombastičtějšími sliby? Asi těžko, ČSSD ztrácí věrohodnost a absurdní nabídka, například zdvojnásobení platů do tří let, na voliče nezafunguje. Ti kritičtí na první pohled odhalí její neserióznost, ti, kteří mnohokrát uvěřili a zklamali se, nechtějí znovu naletět. V ideálním světě by měla ČSSD vystavovat do popředí nové neokoukané tváře, které nejsou zkompromitované, a snažit se lidem ukázat, že umí být jiná než nyní.

Kateřina Valachová.

To se však nedaří, zkuste vystrkovat do popředí třeba sympatickou ministryni školství, když si pod jejím nosem náměstkyně domlouvala cosi nepěkného s nechvalně známým fotbalovým bossem.

Sociální demokraté nepochybně začnou horečnatě jednat, nikoho čerstvého ale nemají, a tak se budou snažit jinak – určitě vystupňují negativní kampaň. To ale stačit nemůže. Musíme osazenstvu Lidového domu přát zcela upřímně klid a rozvahu, protože to poslední, co potřebujeme, jsou jejich neuvážené kroky.

Propad téhle tradiční strany někam k deseti procentům nevěstí nic dobrého: za prvé levicový volič může prchat ke komunistům a populistům a za druhé momentální průzkumový lídr potřebuje silného konkurenta jako sůl.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz